Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rutte v rozlučkovém projevu před nizozemským parlamentem vyzval k pokračování podpory Ukrajiny

Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)
Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)
Foto: FDFA Communication

Odcházející nizozemský premiér a budoucí generální tajemník NATO Mark Rutte v neděli při svém rozlučkovém projevu před nizozemským parlamentem vyzval k pokračování podpory Ukrajiny v boji proti ruské agresi. Uvedl to server Euronews.

Rutte připomněl, že po sestřelení civilního letadla MH17 ruskou raketou nad východní Ukrajinou v létě 2014 si uvědomil důležitost členství Nizozemska v EU a NATO. Většinu z 298 obětí letu z Amsterdamu do malajského Kuala Lumpuru tvořili nizozemští občané.

Rutte byl nedávno oficiálně zvolen novým generálním tajemníkem NATO. Na začátku října nahradí bývalého norského premiéra Jense Stoltenberga. Podle Rutteho "jsme spolu silnější než sami," což je patrné už jen při pohledu na mapu světa.

Rutte zdůraznil, že probíhající válka v Evropě by měla motivovat nizozemské občany k trvalé podpoře Ukrajiny, což přispěje k míru tam a bezpečnosti zde. Rutte, který je považován za velmi zkušeného politika v oblasti zahraničních věcí, vedl nizozemskou vládu téměř 14 let, což je nejdéle v historii země.

Rutte také popřál svému nástupci Dicku Schoofovi hodně úspěchů. Schoof, bývalý šéf nizozemských zpravodajských a protiteroristických služeb, není členem žádné politické strany. V úterý 2. července složí přísahu jako předseda koaliční vlády, která bude nejpravicovější v historii Nizozemska.

Koalici čtyř stran vede pravicový populista Geert Wilders, který však nebude zastávat žádnou funkci ve vládě.

Rutte, který po téměř 14 letech na postu předsedy vlády oznámil odchod z nizozemské politiky, převezme vedení NATO v klíčovém období. Jako šéf Aliance bude muset řešit důsledky ruské války na Ukrajině a případně i návrat Donalda Trumpa do funkce prezidenta USA, uvedla agentura AFP.

Mark Rutte je nizozemský politik, který byl premiérem Nizozemska od října 2010 až do svého oznámení o odchodu z politiky v roce 2024. Narodil se 14. února 1967 v Haagu. Před svou politickou kariérou působil v podnikatelském sektoru, konkrétně v oblasti lidských zdrojů a vzdělávání.

Rutte je členem Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD), která je konzervativně-liberální. V roce 2006 se stal lídrem této strany. Pod jeho vedením VVD několikrát zvítězila ve volbách, což mu umožnilo sestavit několik koaličních vlád.

Jako premiér se Rutte zaměřoval na ekonomické reformy, rozpočtovou kázeň a evropskou integraci. Během jeho vlády se Nizozemsko vypořádávalo s následky globální finanční krize a hospodářským oživením. Rutte byl také známý svým pragmatickým přístupem k politice a schopností vytvářet široké koalice.

Kromě domácí politiky hrál Rutte významnou roli i na mezinárodní scéně, zejména v rámci Evropské unie a NATO. Jeho zkušenosti a diplomatické dovednosti byly oceňovány v kontextu evropských záležitostí a transatlantických vztahů.

Témata:  Mark Rutte válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.