Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj: Ukrajinci změnili dějiny i svět a dali lidstvu naději na spravedlnost

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Facebook / Володимир Зеленський

Ukrajinci během posledních šesti měsíců změnili dějiny, svět i sebe a dali lidstvu naději na spravedlnost. Ve svém dnešním projevu k národu při příležitosti Dne nezávislosti Ukrajiny to podle agentury Ukrinform uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj.

Podle agentury Reuters rovněž prohlásil, že jeho země se znovu zrodila, když ji před půl rokem vojensky napadlo Rusko, a v boji zvítězí.

"Ve světě se 24. února ve čtyři hodiny ráno objevil nový národ. Nenarodil se, ale obrodil se. Národ, který neplakal, nekřičel a nezalekl se. Neutíkal. Nevzdal se. A nezapomněl," uvedl podle Reuters Zelenskyj v předem natočeném projevul před Památníkem nezávislosti v centru Kyjeva.

"Co je pro nás konec války? Říkali jsme: Mír. Nyní říkáme: Vítězství," uvedl čtyřiačtyřicetiletý prezident v emotivním projevu.

"Rusko nám před šesti měsíci vyhlásilo válku. Po celé Ukrajině se 24. února ozvaly výbuchy a střelba... 24. února nám řekli: Nemáte šanci. 24. srpna říkáme: Šťastný Den nezávislosti, Ukrajino! Za těch šest měsíců jsme změnili dějiny, změnili jsme svět a změnili jsme se sami," prohlásil Zelenskyj podle Ukrinform.

Ukrajinci nyní podle svého prezidenta přesně vědí, kdo je jejich "bratr a přítel" a kdo není "ani náhodný známý". "A celý svět zjistil, kdo jsou Ukrajinci. A co je Ukrajina. Nikdo už nebude říkat: Je to někde vedle Ruska," poznamenal Zelenskyj. Prohlásil, že jeho vlast rovněž dala světu novou naději, že spravedlnost "neopustila náš cynický svět".

Ukrajina si dnes připomíná 31. výročí své nezávislosti a zároveň je to přesně půl roku od okamžiku, kdy ruská invazní vojska napadla zemi. Ukrajinské úřady se dnes obávají zesílených ruských útoků. Po několika dnech opakovaných varování před možností ruských raketových úderů na velká města byly dnes ulice v centru Kyjeva nezvykle prázdné, poznamenal Reuters.

Ukrajinci si připomínají Den nezávislosti, Kyjevem ráno zněly sirény

Dnešní poklidné ráno v Kyjevě proťal zvuk sirén varujících před vzdušnými útoky. Ukrajinci si mezitím na bulváru Chreščatyk v centru metropole prohlíželi výstavu ohořelých ruských tanků a obrněných vozidel. Za jejich projevem vzdoru se však skrývaly obavy z nových ruských útoků, napsala agentura Reuters. Ukrajina si dnes připomíná 31. výročí své nezávislosti na Sovětském svazu a zároveň je to přesně půl roku od okamžiku, kdy zemi napadla ruská invazní vojska.

"Doufám, že (válka) letos skončí, abychom se příští jaro mohli radovat," svěřila se sedmadvacetiletá Anna Husjevová. "Chtěla bych, aby se nám dostalo více pomoci, aby to mohlo skončit dříve a my mohli začít žít šťastný život jako před válkou," dodala.

Ukrajina Den nezávislosti obvykle slaví vojenskou přehlídkou, avšak kvůli obavám z útoků na větší shromáždění Kyjev letos veřejné akce ve městě zakázal a v ulicích je mnohem klidněji než obvykle, popisuje tisková agentura.

V předvečer státního svátku se podle ní lidé tísnili na hlavní třídě, pózovali na fotografiích u trosek ruských tanků a pojídali cukrovou vatu zbarvenou do žluté a modré barvy ukrajinské vlajky. Zamýšleli se přitom nad ironií přehlídky zničené vojenské techniky, která se na Chreščatyku ocitla několik měsíců poté, co čečenský vůdce a spojenec ruského prezidenta Ramzan Kadyrov avizoval plány na ruskou vojenskou přehlídku v Kyjevě - dokud Moskva od útoku na hlavní město na jaře neupustila.

"Putin snil o přehlídce na Chreščatyku, no a je to tady," pronesl dvaašedesátiletý vysloužilý ukrajinský voják Pavel Pidreza při procházce mezi tanky. Lidé hovořili o odolnosti národa, ale vyjadřovali rovněž smutek nad šesti měsíci války, která tisíce lidí připravila o život, miliony o domov a srovnala se zemí celá města. Rusko okupuje rozsáhlé oblasti Ukrajiny a panují obavy, že nadcházející zima by mohla být zdaleka nejhorší od roku 1991, protože nedostatek plynu a uhlí ohrožuje vše od dodávek elektřiny až po vytápění domácností, píše Reuters.

"Asi nikdo neudělal pro sjednocení Ukrajiny tolik jako (ruský prezident Vladimir) Putin," řekl osmatřicetiletý Jevhen Palamarčuk. "Vždy jsme měli v zemi nějaké vnitřní napětí, ale od roku 2014 a zejména od (letošního) února jsme sjednoceni více než kdy jindy," dodal. Lidé jsou podle něj válkou unavení, ale zůstávají optimističtí. "Pomáhá, že dostáváme ze Západu zbraně... Všichni čekají na první zásadní úspěch naší armády," podotkl.

Hrozbu intenzivnějších ruských úderů, na kterou upozorňovaly v souvislosti s Dnem nezávislosti ukrajinské úřady, Palamarčuk bere vážně. Putin ale podle něj nemá mnoho dalších možností, jak vystupňovat svůj útok na Ukrajinu, pokud se neuchýlí k radikální eskalaci v podobě jaderných zbraní. "Pokud žijete na Ukrajině, tak v tuto chvíli pořád hrozí, že vás zasáhne raketa. Jen si myslím, že statisticky to není příliš pravděpodobné, to mě trochu uklidňuje," řekl.

Kyjevem se dopoledne sirény podle ruskojazyčné stanice BBC rozezvučely hned třikrát. Žádné výbuchy ale hlášeny nebyly. V jiných částech země takový klid nebyl. Podle místních představitelů protivzdušná obrana sestřelila ruskou raketu nad Čerkaskou oblastí a z Charkovské oblasti je hlášeno ostřelování. Tamní oblastní šéf Oleh Syněhubov uvedl, že ruská armáda zasáhla kazetovou municí vesnici Mala Danylivka, kde utrpěli zranění dva civilisté. Ve vojenském zařízení v Myrhorodu v Poltavské oblasti pak podle agentury Ukrinform vypukl požár poté, co ho ostřelovaly ruské rakety.

O trvající podpoře Ukrajinu dnes ujišťovala řada dalších západních lídrů včetně generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga, předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové nebo generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese. Solidaritu dal Ukrajině najevo dnes také například český premiér Petr Fiala a ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

Ministryně obrany Černochová ČTK sdělila, že Česko za půl roku války dodalo na Ukrajinu vojenský materiál za 3,8 miliardy korun. Z bezpečnostních důvodů ale v kontextu pokračující války nechtěla komentovat podobu konkrétních dodávek. Doplnila, že Česko pomáhá také raněným ukrajinským vojákům. Norské ministerstvo obrany uvedlo, že společně s Británií Ukrajině dodá bezpilotní letouny Black Hornet v hodnotě až 90 milionů norských korun (kolem 229 milionů Kč).

Témata:  Ukrajina Volodymyr Zelenskyj

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy