"Chápeme to tak, že teroristé připravují nové útoky, to přesně víme. A dokud budou mít rakety, neuklidní se," řekl prezident Zelenskyj v neděli ve svém pravidelném večerním proslovu.

Agentura Reuters píše, že v Kyjevě leží sníh, je pod nulou a na dnešní noc byla hlášena mlha. Úřady ve městě uvedly, že téměř obnovily dodávky elektřiny, vody a tepla, nicméně kvůli vysoké spotřebě musely zavést i plánované odstávky. Ukrajinská energetická infrastruktura ve středu při sérii ruských raketových útoků utrpěla největší škody za devět měsíců ruské invaze.

"Naše obrana se připravuje. Připravuje se celý stát. Pracuje se na všech scénářích, včetně těch s partnery," řekl také Zelenskyj a vyzval lidi, aby nenechávali bez pomoci ty, kteří to potřebují, a také aby neignorovali protivzdušné poplachy. Kromě energetiků opravujících poničenou infrastrukturu prezident poděkoval firmám, které poskytly prostory pro takzvané "centra nezničitelnosti", kam se lidé při výpadcích dodávek elektrické energie nebo tepla mohou přijít ohřát nebo si nabít mobilní telefony.

Kvůli příchodu zimy na Ukrajině roste poptávka po energiích a opravářské čety podle provozovatele rozvodné sítě, společnosti Ukrenerho, dělají vše pro to, aby opravily poničená zařízení. "Stále platí režim omezené spotřeby kvůli chybějícím kapacitám, momentálně jde asi o 20 procent," uvedla společnost Ukrenerho.

V jihoukrajinském Chersonu, odkud se ruské jednotky stáhly dříve tento měsíc, podle úřadů energetici obnovili dodávky 17 procentům zákazníků. Další čtvrti budou připojovat v nadcházejících dnech.