reklama

Zelenskyj prohlásil na tiskové konferenci v Kyjevě, kterou pořádal společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, že ačkoli čas postupuje a lidé jsou unaveni, konflikt na Ukrajině není v patové situaci.

Odmítl také tvrzení o tom, že by byl tlačen k jednáním s Ruskem ze strany západních partnerů. Reagoval tím na zprávy, že představitelé USA a EU diskutovali s ukrajinskou vládou o možnosti mírových jednání.

Zelenskyj dále uvedl, že konflikt mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás vyvolal pozornost na Blízkém východě a to bylo podle něj "cílem Ruska". Tvrdí, že tato situace odklonila pozornost od války na Ukrajině. S jistotou věří, že tato výzva bude překonána, a ukrajinský konflikt opět získá na mezinárodním zájmu.

Ukrajina se před několika dny stala terčem největšího ruského útoku za letošní rok. Ruské jednotky zaútočily v noci z 31. října na 1. listopadu na osady v oblastech Poltava, Charkov, Doněck, Dněpropetrovsk, Cherson a Mykolajiv. Podle serveru Ukrajinska pravda Rusko ostřelovalo raketami 118 ukrajinských měst a obcí.

Ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko na Telegramu uvedl, že cílem ostřelování bylo celkem 118 měst a obcí v deseti oblastech.

"Nepřítel za poslední den vypálil na 118 osad v 10 oblastech. To je rekordní počet měst a vesnic, které byly napadeny (za jeden den) od začátku roku. Okupanti zahájili v noci rozsáhlé útoky na území Ukrajiny, při kterých zabíjeli a zraňovali lidi," napsal.

Ruská armáda zaútočila kolem půlnoci na ropnou rafinérii v Kremenčuku. Požár několik hodin likvidovalo téměř 100 hasičů a byl zapojen i robot. Útok si nevyžádal žádné oběti.

Při ostřelování ale zahynul v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny jeden člověk a další zemřel v Chersonské oblasti na jihu.

Prokuratura Charkovské oblasti uvedla, že Rusové kolem půlnoci bombardovali vesnici Podoly v Kupianském okrese a poškodili obytné budovy.