"OSN musí zajistit bezpečnost tohoto strategického objektu, jeho demilitarizaci a úplné osvobození od ruských vojáků," napsal Zelenskyj na sociální síti Telegram po setkání s Guterresem v ukrajinském Lvově. Varoval, že útoky na elektrárnu by mohly mít katastrofické následky pro celý svět.

"S generálním tajemníkem jsme se dohodli na podmínkách případné mise MAAE do Záporožské jaderné elektrárny, zákonnou cestou, přes území, která neovládají okupanti," sdělil podle agentury Reuters Zelenskyj na tiskové konferenci.

Kyjev a Moskva se v posledních dnech vzájemně obviňují z ostřelování bezprostředního okolí Rusy obsazené elektrárny. MAAE se snaží získat do zařízení přístup, aby její odborníci mohli zhodnotit tamní situaci. Nejasnosti ale panují v tom, jak se experti budou do zařízení dostávat přes válečnou zónu, která je zčásti pod kontrolou ukrajinských a zčásti ruských vojsk, podotkla agentura DPA. Moskva tvrdí, že návštěvě nebrání. Ruské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že mise MAAE do elektrárny se může uskutečnit ve velmi blízké budoucnosti. OSN tento týden sdělila, že delegaci MAAE může podpořit logisticky i z bezpečnostního hlediska.

Guterres již dříve navrhl, aby kolem elektrárny vznikla demilitarizovaná zóna. Rusko návrh ale opakovaně odmítlo, podle něj by v takovém případě elektrárna mohla přijít o potřebnou ochranu. Moskva dnes zároveň obvinila Kyjev, že chce v pátek, kdy bude Guterres stále na Ukrajině, podniknout "rozsáhlou provokaci" v elektrárně, která by mohla vyvolat jadernou havárii. Obdobné obvinění proti Moskvě posléze vznesl i Kyjev, podle něhož "provokaci" připravují na pátek Rusové.