Ohnisko zemětřesení bylo v hloubce deseti kilometrů pod městem Cianjur, které leží asi 75 kilometrů jihovýchodně od metropole Jakarty. Herman Suherman, vládní činitel v Cianjuru, už dříve řekl, že v troskách zřícených budov byli stále uvěznění lidé. Ve městě nefunguje elektřina, v některých oblastech brání evakuaci lidí sesuvy půdy.

Zdravotníci ošetřovali stovky zraněných na nemocničním parkovišti, některé také ve stanu určeném pro nouzové situace, popsal Reuters. Do nemocnice podle něj ještě dlouho do noci přijížděly sanitky a přivážely další zraněné. Na jiných místech Cianjuru se obyvatelé choulili na rohožích na volném prostranství nebo ve stanech, přičemž z okolních budov zbyly prakticky jen trosky, podotkla agentura.

"Většina mrtvých jsou děti," cituje agentura AP Ridwana Kamila. Mnoho z nich byli žáci státních škol, kteří absolvovali dodatečnou výuku v islámských školách, dodal činitel. Počet obětí podle něj může růst.

Úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB zatím stále uvádí 62 obětí a záchranáři se snaží pomoci 25 lidem, kteří zřejmě zůstávají uvězněni pod troskami budov, upozornila agentura Reuters.

Během dvou hodin po zemětřesení zaznamenal místní geologický úřad 25 následných otřesů. Oficiální činitelé varovali, že hrozí riziko sesuvů půdy, zvlášť pokud by v oblasti silně pršelo.

Otřesy byly citelné i v hlavním městě Jakartě, kde lidé vybíhali ven z kanceláří, když ucítili, jak se budovy třesou, a viděli pohybující se nábytek. Vlna cunami podle odborníků nehrozí.

Indonésie, kterou tvoří 17.000 ostrovů a ostrůvků a obývá ji 270 miliónů lidí, leží na rozhraní tří velkých tektonických desek, a zemětřesení jsou v této oblasti častá. V lednu 2021 si otřesy o síle 6,2 stupně na ostrově Sulawesi vyžádaly více než sto mrtvých.

reklama