Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemřel americký exprezident a nositel Nobelovy ceny Jimmy Carter

Jimmy Carter
Jimmy Carter
Foto: Pixabay

Ve věku 100 let zemřel bývalý americký prezident Jimmy Carter. Podle BBC to oznámila jeho nadace Carter Center. Carter byl 39. prezidentem USA a vykonával svůj úřad v letech 1977 až 1981. Ve věku 100 let se stal nejdéle žijícím prezidentem v historii Spojených států.

Během svého prezidentství čelil Carter řadě výzev v oblasti zahraniční politiky a demokratický politik byl poražen ve své snaze o opětovné zvolení republikánem Ronaldem Reaganem.

Loni bylo oznámeno, že Carter bude dostávat hospicovou péči doma, poté co ukončil svou lékařskou léčbu. Carter trpěl zdravotními problémy, včetně melanomu, který se rozšířil do jeho jater a mozku.

Nadace Carter Center uvedla, že Carter zemřel v poklidu v neděli ve svém domě v Plains v Georgii, obklopen rodinou.

„Můj otec byl hrdina, nejen pro mě, ale pro každého, kdo věří v mír, lidská práva a nezištnou lásku. Moji bratři, sestra a já jsme ho sdíleli s ostatními prostřednictvím těchto společných přesvědčení. Svět je naše rodina díky způsobu, jakým spojoval lidi, a děkujeme vám, že jeho památku ctíte tím, že budete pokračovat v životě podle těchto sdílených hodnot," prohlásil jeho syn Chip Carter. 

Jimmy Carter byl 39. prezident Spojených států amerických, který vykonával úřad v letech 1977 až 1981. Pocházel z Georgie a před vstupem do politiky byl podnikatelem, guvernérem státu Georgia a aktivním zastáncem lidských práv.

Carterova politická kariéra byla poznamenána jeho silným zaměřením na etiku, lidská práva a mezinárodní spolupráci. Během svého prezidentství se potýkal s několika náročnými problémy, včetně energetické krize, ekonomické stagnace, a islámské revoluce v Iránu, která vedla k drtivému zajetí amerických diplomatů na americkém velvyslanectví v Teheránu.

I přesto, že jeho administrativě se nepodařilo zajistit opětovné zvolení kvůli porážce v prezidentských volbách roku 1980 Ronaldem Reaganem, Carter zůstával významnou postavou i po opuštění Bílého domu.

Po skončení svého prezidentského mandátu se Carter stal známým svým mírovým úsilím, angažovaností v boji za lidská práva a práci pro mezinárodní organizace, jako je Organizace spojených národů a Carter Center. Tento neziskový institut, který založil, se soustředí na zlepšení globálního zdraví, podporu demokracie a vyřešení konfliktů.

V roce 2002 obdržel Nobelovu cenu za mír za svou práci na podporu mírových iniciativ a za snahu o zlepšení mezinárodních vztahů. Jimmy Carter byl také autorem několika knih, ve kterých se věnoval nejen politickým otázkám, ale i náboženství, etice a lidskému právu.

Témata:  Jimmy Carter

Související

Aktuálně se děje

1. ledna 2025 20:28

Chumelenice na obzoru: Meteorologové varují část Česka před nebezpečným počasím

Západní Čechy čeká intenzivní sněžení doprovázené silným větrem, varuje Český hydrometeorologický ústav. Během několika hodin by mohlo napadnout více než sedm centimetrů sněhu. Výstraha platí pro oblast západního pohraničí.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy

Ilustrační foto

Jak zastavit extrémní počasí? Evropa na to možná zůstane sama

Trumpův návrat do úřadu prezidenta USA může podle názoru Teresy Ribery, místopředsedkyně Evropské komise, významně poškodit globální klimatické úsilí a otevřít dveře konkurentům, jako je Čína, k převzetí klíčových odvětví zelené ekonomiky. Ribera v rozhovoru pro Politico varovala, že Spojené státy pod Trumpovým vedením pravděpodobně opustí strategii podpory čistých technologií, což může Evropu a další hráče donutit jednat samostatně.