Na oslavě narozenin a ukončení studií se ve středu před bytovým komplexem v Charlestonu sešlo asi 40 lidí. Mezi účastníky dorazil i sedmatřicetiletý Dennis Butler, který měl několik záznamů v trestním rejstříku. Když začal střílet, jedna účastnice večírku nezaváhala, vytasila legálně drženou pistoli a střelce zneškodnila. Butler zraněním podlehl, uvedla policie v prohlášení.

Podle policejního mluvčího Tonyho Hazeletta ženina rychlá reakce zachránila mnoho životů a předešla masovému útoku. Žena, která střílela, není členkou žádného z bezpečnostních sborů, dodala policie. Její totožnost nezveřejnila.

Butler týž den dříve oblastí projížděl v autě a místní ho požádali, aby jezdil opatrněji kvůli hrajícím si dětem. Večer se Butler na totéž místo vrátil a střílel. Po zásahu přihlížející ženy zůstal na místě mrtvý s několika střelnými ranami. Policie také vyšetřuje, jak se několikrát odsouzený muž dostal ke zbrani. Ze zákona neměl právo ji držet.

K incidentu došlo v době, kdy se v USA rozhořela vášnivá veřejná debata o držení střelných zbraní po úterní střelbě na základní škole ve městě Uvalde v Texasu. Osmnáctiletý mladík tam v jedné z učeben zastřelil 19 dětí a dvě učitelky. Policie zpětně přiznala, že se při zákroku dopustila několika pochybením Do Texasu se v neděli vypraví americký prezident Joe Biden. Už dnes se v Buffalu viceprezidentka Kamala Harrisová zúčastní pohřbu oběti střelby, která si předminulý víkend v supermarketu v Buffalu vyžádala deset obětí.