Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ženy bez hidžábu bude Írán nově identifikovat pomocí kamerového systému

Írán
Írán
Foto: Pixabay

Íránské úřady na veřejných prostranstvích instalují kamery, s jejichž pomocí budou identifikovat a trestat ženy, které se venku pohybují bez muslimského šátku hidžábu, jehož nošení je v islámské republice povinné. Informovala o tom dnes íránská policie. Podle agentury Reuters má opatření za cíl zastavit rostoucí počty žen, které pravidlo porušují a vycházejí ven bez pokrývky hlavy.

Ženy bez šátku budou identifikovány pomocí kamer, načež podle policie obdrží varovnou sms, která je bude informovat o důsledcích jejich chování. Opatření má podle policejního prohlášení za cíl "předcházet odporu proti hidžábovému zákonu", uvedla agentura Mízán a dodala, že nenošení hidžábu poškozuje duchovní obraz země a ohrožuje bezpečnost.

V Íránu si od islámské revoluce z roku 1979 ženy musejí zahalovat vlasy a nosit dlouhé volné oblečení. Za porušení nařízení hrozí veřejné pokárání, pokuty i zatčení.

Stále více íránských žen ale vychází na veřejnost bez pokrývky hlavy poté, co v polovině září zemřela v policejní vazbě 22letá Kurdka Mahsá Amíníová, kterou zatkla mravnostní policie za špatně zakryté vlasy. Následné protesty úřady tvrdě potlačily. Navzdory pohrůžce zatčení ale mnoho žen po celém Íránu chodí po ulicích, v nákupních střediscích, obchodech a restauracích bez šátku. Videa žen, které se pohybují na veřejnosti bez hidžábu, zaplavila sociální sítě.

Policie v dnešním prohlášení vyzvala majitele podniků, aby "důsledně dohlíželi na dodržování společenských norem a prováděli pečlivé kontroly".

Íránské ministerstvo vnitra v prohlášení 30. března zahalování žen označilo za jeden "z civilizačních základů íránského národa" a zdůraznilo, že ve věci nehodlá ustoupit. Občany zároveň vyzvalo, aby nezahalené ženy konfrontovali. V minulosti podobná vyjádření povzbudila zastánce tvrdé linie k napadání nezahalených žen. Minulý týden se začalo na sociálních sítích masivně šířit video, které zachycuje, jak muž, údajně příslušník bezpečnostních složek v civilu, dvěma nezahaleným ženám v obchodě vychrstl na hlavu jogurt. Prodavač muže vzápětí z obchodu vyhodil.

Témata:  Írán

Aktuálně se děje

12. července 2024 20:22

11. července 2024 21:11

Evropské státy bojkotují Orbána. Nepošlou ministry na zasedání Rady EU

Švédsko spolu s několika dalšími členskými státy EU nevyšle své ministry na červencová neformální zasedání Rady Evropské unie, která bude předsedat Maďarsko. Tento krok má být protestem proti jednání maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy