reklama

Ženy bez šátku budou identifikovány pomocí kamer, načež podle policie obdrží varovnou sms, která je bude informovat o důsledcích jejich chování. Opatření má podle policejního prohlášení za cíl "předcházet odporu proti hidžábovému zákonu", uvedla agentura Mízán a dodala, že nenošení hidžábu poškozuje duchovní obraz země a ohrožuje bezpečnost.

V Íránu si od islámské revoluce z roku 1979 ženy musejí zahalovat vlasy a nosit dlouhé volné oblečení. Za porušení nařízení hrozí veřejné pokárání, pokuty i zatčení.

Stále více íránských žen ale vychází na veřejnost bez pokrývky hlavy poté, co v polovině září zemřela v policejní vazbě 22letá Kurdka Mahsá Amíníová, kterou zatkla mravnostní policie za špatně zakryté vlasy. Následné protesty úřady tvrdě potlačily. Navzdory pohrůžce zatčení ale mnoho žen po celém Íránu chodí po ulicích, v nákupních střediscích, obchodech a restauracích bez šátku. Videa žen, které se pohybují na veřejnosti bez hidžábu, zaplavila sociální sítě.

Policie v dnešním prohlášení vyzvala majitele podniků, aby "důsledně dohlíželi na dodržování společenských norem a prováděli pečlivé kontroly".

Íránské ministerstvo vnitra v prohlášení 30. března zahalování žen označilo za jeden "z civilizačních základů íránského národa" a zdůraznilo, že ve věci nehodlá ustoupit. Občany zároveň vyzvalo, aby nezahalené ženy konfrontovali. V minulosti podobná vyjádření povzbudila zastánce tvrdé linie k napadání nezahalených žen. Minulý týden se začalo na sociálních sítích masivně šířit video, které zachycuje, jak muž, údajně příslušník bezpečnostních složek v civilu, dvěma nezahaleným ženám v obchodě vychrstl na hlavu jogurt. Prodavač muže vzápětí z obchodu vyhodil.