Ruské síly minulý týden ve středu zaútočily na Ukrajinu asi 70 střelami s plochou dráhou letu. Tyto rozsáhlé útoky způsobily plošné výpadky proudu po celé Ukrajině a vyžádaly si přes deset obětí. Za poslední měsíce šlo už o několikátý ruský útok na ukrajinské energetické objekty.

Energetici na některých místech v Kyjevské oblasti, kde je situace nejhorší, pracují podle Kuleby na nápravě škod i přes noc. Šéf oblastní správy také uvedl, že v regionu je 278 takzvaných "stanic nezlomnosti", kde si lidé mohou dobít telefony a ohřát se. Lidé si na sociálních sítích ale podle ruského servisu BBC stěžují, že ne všechna tato střediska jsou funkční.

"Kvůli prudkému nárůstu energetického deficitu bylo dnes po celé Ukrajině přikročeno k havarijním odstávkám," uvedla na facebooku společnost Ukrenerho. "Všeobecný deficit v energetickém systému je důsledkem už sedmi vln ruských raketových útoků na energetickou infrastrukturu. Rozsah škod je velmi velký a jejich závažnost vysoká. Opravy probíhají nepřetržitě," dodala energetická firma.

V Kyjevě dělají energetici "vše pro to, aby měl každý odběratel proud na dvě až tři hodiny dvakrát za den", sdělila na facebooku společnost DTEK, hlavní dodavatel elektřiny v metropoli. Společnost dodala, že podle nařízení operátora ukrajinské rozvodné sítě musí Kyjev snížit spotřebu o 60 procent.

Největší údery na ukrajinská energetická zařízení Rusko provedlo 15. listopadu, kdy na napadenou zemi vyslalo zhruba 100 raket. O čtyři dny později ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sdělil, že Rusko poškodilo už asi polovinu ukrajinské energetické infrastruktury.

Při masivním ruském útoku z minulé středy přešly do režimu havarijní ochrany všechny tři fungující ukrajinské atomové elektrárny, které jsou dosud pod kontrolu Ukrajiny, což znamenalo odpojení všech jejich bloků. Ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko oznámil, že celá Ukrajina se potýká s blackouty, tedy rozsáhlými výpadky dodávek elektrické energie. Ještě následující den bylo bez proudu 70 procent domácností v Kyjevě.

Zelenskyj varoval, že Rusko se tento týden zřejmě chystá k další vlně podobných útoků. Kyjevský starosta Vitalij Kličko v rozhovoru s webem RBK-Ukrajina upozornil, že havarijní odstávky proudu v Kyjevě mnohou trvat až do jara.