reklama

Nejvyšší soud 14. dubna potvrdil rozhodnutí soudu nižší instance, podle nějž Traore nemůže být souzen, protože byl pod vlivem marihuany a za čin není trestně odpovědný. Po vraždě byl hospitalizován na psychiatrii.

V Paříži dnes přišlo žádat o spravedlnost pro Halimiou několik tisíc lidí, protest se konal za přísných bezpečnostních opatření a účastníky obklopila policie.

V Tel Avivu lidé nesli transparenty s nápisy Spravedlnost a Hanba Francii. Průvod, v němž mnozí měli fotografii Halimiové, došel k francouzskému velvyslanectví. "Stydím se za to, že jsem Francouzka, Francie mého dětství už neexistuje. Děsí mne, že je ve Francii možné zabít ženu proto, že je židovka," řekla účastnice Roselyne Mimouniová, která se do Izraele přistěhovala z Francie.

Na akci vystoupilo i několik poslanců izraelského parlamentu, kteří vyjadřovali solidaritu s rodinou Halimiové a s francouzskými židy.

Agentura AFP minulý týden oznámila, že Halimiové sestra hodlá docílit zahájení procesu proti Traoremu v Izraeli.

Shromáždění kvůli soudnímu rozhodnutí byla dnes plánovaná také v Marseille, Štrasburku a Lyonu, v USA se mají konat ve Washingtonu, Los Angeles a Miami a podle izraelských sdělovacích prostředků také v Itálii v Římě.

Britská židovská komunita uspořádala protest u francouzské ambasády v Londýně, ale počet účastníků tam byl kvůli covidu-19 omezený.

reklama