"Jsou to výmysly a lži," prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov podle ruských médií. Ta připomněla, že v Rusku byl Project Media na žádost generální prokuratury uznán za nežádoucí organizaci a zrušen.

Ukrajinská agentura Unian z uvedené zprávy poukázala na pasáž, že si stárnoucí Putin, který má v říjnu oslavit 70. narozeniny, údajně oblíbil omlazující "lázně" založené na tradiční medicíně z pohoří Altaj. Tyto koupele mu údajně doporučil nynější ministr obrany Sergej Šojgu. Jakkoli o jejich prospěšnosti chybí přesvědčivé důkazy, Putinovi se zalíbily a prezidentova příkladu prý následují další členové ruské elity, včetně moskevského starosty Sergeje Sobjanina či šéfa plynárenského gigantu Gazprom Alexeje Millera.

Pochyby o Putinově zdraví se vynořily opakovaně a nyní zesílily kvůli Putinově rozkazu o invazi na Ukrajinu, která pokračuje 37. dnem a dosud ruským vojskům nepřinesla výraznější úspěch, snad s výjimkou dobytí Chersonské oblasti na jihu země.

Minulý měsíc běloruský prezident Alexandr Lukašenko v v rozhovoru s japonskou televizní stanicí TBS odmítl spekulace týkající Putinova zdraví. Ruský prezident je podle něj "v lepší kondici než kdy předtím".

Zástupci západních států už několikrát uvedli, že se Putin přepočítal, když útok na Ukrajinu zahájil. Britský premiér Boris Johnson na adresu ruského prezidenta řekl, že jedná iracionálně. Nizozemský premiér Mark Rutte ho označil za "naprosto paranoidního".

Veškerá tato tvrzení Lukašenko odmítl. "Západ a vy také byste tuto hloupost, tento nesmysl měli dostat z hlavy," řekl běloruský prezident zástupci japonského média. "Putin je absolutně fit, je v lepší kondici než kdy jindy... Je to psychicky i fyzicky naprosto zdravý člověk, je atlet," dodal Lukašenko.

Autoritativní běloruský vůdce poskytl ruské armádě území své země k útoku na Ukrajinu, dosud se však zdráhá vstoupit s Ukrajinci do otevřené války.