reklama

Nově zveřejněný dokument je aktualizací srpnové zprávy amerických zpravodajských služeb, která vznikla v důsledku vyšetřování nařízeného americkým prezidentem Joem Bidenem.

Dokument upozorňuje, že k dosažení průkazného závěru ohledně původu nemoci by s největší pravděpodobností byla zapotřebí spolupráce ze strany Číny. "Peking však nadále brání globálnímu vyšetřování, odmítá sdílet informace a obviňuje jiné země, včetně Spojených států. Tento postup zčásti odráží nejistotu čínské vlády ohledně toho, kam by vyšetřování mohlo vést," dodává.

Čína se v minulosti vysmála teorii, že covid-19 unikl z virologické laboratoře ve Wu-chanu a sama vypouštěla odvážné teorie o původu viru, včetně té, že koronavirus v roce 2019 unikl z vojenské laboratoře na základně Fort Detrick.

Novou zprávu amerických tajných služeb podrobila Čína kritice. "To, že se USA při hledání původu covidu-19 spoléhají na své zpravodajské služby místo na vědce, představuje naprostou politickou frašku," uvedl čínská ambasáda ve Washingtonu. Odmítla rovněž kritiku, že při vyšetřování nemoci plně nespolupracuje.

"Podporujeme vědecky podložené úsilí o nalezení původu a nadále se do něj budeme aktivně zapojovat. Nicméně se ostře stavíme proti snahám o zpolitizování této záležitosti," uvedla ambasáda.

reklama