Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky

Marian Jurečka

Jurečka dokončil avizované změny v důchodech

Domov

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

Marian Jurečka

Jurečka plánuje revizi systému sociálních dávek

Domov

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka dnes na tiskové konferenci představil revizi systému sociálních dávek. Největší systémová změna za posledních desítky let by měla zjednodušit přesněji cílit sociální dávky občanům.

Marian Jurečka

Jurečka opět přežil. Do podzimu zůstává v čele KDU-ČSL

Domov

Lidovci v pátek podrželi svého předsedu Mariana Jurečku (KDU-ČSL) v čele strany i ve funkci ministra práce a sociálních věcí. Ve hře bylo také dřívější konání stranického sjezdu, ale i ten se nakonec uskuteční v původním říjnovém termínu. Jurečka se dostal pod tlak zejména kvůli večírku na ministerstvu během tragické prosincové střelby na Filozofické fakultě UK.

Ministerstvo práce a sociálních věcí, ilustrační foto

Hackeři zaútočili na systémy ministerstva práce

Domov

Webové stránky ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), včetně portálu Jenda pro vyřizování dávek, se dnes staly terčem kyberútoku. Ten způsobil výpadky služeb úřadu. O útoku informovalo ministerstvo na své síti X. Úřad oznámil útok kolem 8:00, a i před 10:00 byly stránky stále postiženy výpadky.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Domov

Minimální mzda vzroste od ledna o 1600 korun, oznámilo ministerstvo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Ministerstvo práce a sociálních věcí prosazuje pravidelnou valorizaci minimální mzdy

Domov

Novelu zákoníku práce, která zavádí valorizační mechanismus minimální mzdy, posílá MPSV do meziresortního připomínkového řízení. Zákon bude stanovovat jasná a předvídatelná pravidla pro výpočet i aktualizaci minimální mzdy. Tu bude pro příslušný kalendářní rok MPSV vyhlašovat sdělením vždy do 30. září předcházejícího kalendářního roku. Výše bude vycházet ze zákonných parametrů. Plní se tak jeden z bodů programového prohlášení vlády.

Energetika, ilustrační fotografie.

Průměrným domácnostem stouply ceny energií o 61 procent za dva roky

Domov

Průměrná česká domácnost čelila mezi červnem 2021 a 2023 nárůstu cen energií ve výši 61,5 procenta. Nejvíce zasaženou skupinou byli penzisté a také neúplné či nízkopříjmové rodiny. Nejvyšší absolutní ztrátě disponibilního příjmu čelili vlastníci domů. Při zohlednění čistého příjmu různých socio-ekonomických skupin průměrná domácnost ztratila 5,6 % svého čistého příjmu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Možnost podat žádost o jednorázový příspěvek 5000 korun na dítě brzy skončí

Domov

V srpnu minulého roku byl spuštěn jednorázový příspěvek ve výši 5 tisíc korun na podporu rodin s dětmi v období inflace a zvyšujících se cen energií a životních nákladů. Dosud bylo vyplaceno přibližně 6,9 miliardy korun. Podle průzkumu společnosti PAQ Research pro Ministerstvo práce a sociálních věcí byl příspěvek ve většině případů využit na nákup školních pomůcek pro děti nebo na financování jejich volnočasových aktivit. Rodiče, jejichž děti se narodily do konce minulého roku, mohou požádat o tento příspěvek nejpozději do 1. července 2023.

Ministerstvo práce a sociálních věcí, ilustrační foto

Domov

Ministerstvo prověří žádosti o výchovné, z nichž většinu podali muži

Ministerstvo práce a sociálních věcí prověří téměř 33.000 žádostí o výchovné ve výši 500 Kč, z nichž asi 75 procent podali muži. Ministerstvo prověří, zda jsou všechny žádosti oprávněné, řekl dnes novinářům ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zaznamenal případy, kdy se lidé prokazatelně většinovou dobu o výchovu dítěte nestarali, a přesto žádost podali.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

MPSV navrhuje obdobu milostivého léta na dluh na odvodech, projedná to vláda

Domov

Živnostníci, drobní zaměstnavatelé i firmy, které mají dluhy na sociálních odvodech, by mohli letos od začátku července do konce listopadu dostat šanci na jejich snadnější srovnání. Při splacení dlužného pojistného by jim sociální správa odpustila penále a exekuční náklady. Úhrada by byla možná i ve splátkách. Nový zákon s obdobou milostivého léta připravilo ministerstvo práce. Normu se chystá ve středu projednat vláda.

Ministerstvo práce a sociálních věcí, ilustrační foto.

Příspěvek na bydlení dostalo v prosinci 228.000 lidí, meziročně o 48 procent víc

Domov

Příjemců příspěvku na bydlení loni přibylo. V prosinci úřady práce vyplatily 228.000 těchto dávek, meziročně o 48 procent víc. Průměrná domácnost dostala 4777 korun. Stát minulý rok na příspěvky vydal celkem 8,56 miliardy korun, což je téměř o dvě miliardy víc než předloni. Vyplývá to ze zpráv o vyplácení dávek a z údajů, které dnes na svém webu zveřejnilo ministerstvo práce.

Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží.

MPSV navrhlo, aby nouzové ubytování pro uprchlíky bylo zdarma nejvýš 150 dnů

Domov

Uprchlíci by nově mohli v nouzovém ubytování v ubytovnách či penzionech bezplatně bydlet nejvýš 150 dnů. Po pěti měsících by si měli pobyt buď dál hradit sami, nebo by se museli přestěhovat. Na byt by pak stát mohl začít vyplácet nový příplatek. V další novele zákona "lex Ukrajina" to navrhuje ministerstvo práce. Podle něj by změny měly platit od dubna.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Domov

MPSV navrhuje zvýšit o 10 procent příspěvky pro klokánky i na doprovod pěstounů

Státní příspěvek pro klokánky a podobná zařízení pro okamžitou pomoc dětem (ZDVOP) by se mohl od ledna zvýšit o deset procent. Místo 36.000 korun by tak na dítě na měsíc činil 39.600 korun. Zvednout o deset procent by se mohla i částka pro organizace na podporu a doprovázení pěstounských rodin z nynějších 54.000 na 59.400 korun.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

NKÚ: Ministerstvo nemá přehled o tom, jak miliardové dotace pomáhají rodinám

Domov

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) nemá přehled o tom, jak státní a evropské dotace pomáhají rodinám, sleduje jen počet rodin, ke kterým peníze míří, nikoli konkrétní přínos. V tiskové zprávě to dnes uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který kontroloval rozdělení devíti miliard korun mezi roky 2018 a 2020. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Ministerstvo práce připravuje cenové mapy nájmů, využijí je města

Domov

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) připravuje cenové mapy nájmů. Zhruba za rok je využijí města a obce, které trápí tzv. obchod s chudobou. Cílem cenových map je pomoci určit odpovídající nájemné. Novinářům to dnes v Ústí nad Labem řekl ředitel odboru sociální integrace MPSV David Beňák. Zúčastnil se jednání se starosty.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

MPSV připravilo nařízení, které umožní kurzarbeit v případě nedostatku plynu

Domov

Ministerstvo práce a sociálních věcí poslalo do zkráceného připomínkového řízení návrh nařízení vlády, které by pro firmy spustilo možnost v případě nedostatku plynu čerpat státní příspěvek na zaměstnance. O takzvaném kurzarbeitu budou dnes zástupci odborů a zaměstnavatelů jednat s ministry na zasedání tripartity.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Domov

Životní a existenční minimum navrhuje MPSV od ledna zvýšit o 5,2 pct

Životní a existenční minimum navrhuje ministerstvo práce a sociálních věcí od ledna zvýšit o 5,2 procenta. U jednotlivce tak má životní minimum stoupnout o 240 korun ze 4620 korun, existenční minimum pak zřejmě vzroste o 150 korun z 2980 korun. Vyplývá to z návrhu nařízení vlády, které poslalo ministerstvo do připomínkového řízení.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

MPSV navrhlo zvýšit od ledna maximální úhrady v sociální péči

Domov

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) navrhlo zvýšit od ledna maximální úhrady v sociální péči za ubytování, stravu a další služby. Reaguje tak na růst provozních nákladů poskytovatelů služeb vyvolaný současnou inflací, kvůli které se také valorizují důchody. ČTK to dnes sdělila mluvčí MPSV Eva Davidová, na chystanou úpravu úhradové vyhlášky upozornil Český rozhlas Radiožurnál (ČRo).

Marian Jurečka

Životní a existenční minimum stoupne od ledna až o šest procent, uvedl Jurečka

Domov

Životní a existenční minimum se od ledna zvýší o pět až šest procent. Přesné číslo chce ministerstvo práce a sociálních věcí stanovit podle údajů ČSÚ o inflaci za říjen. Přídavek na dítě by se měl zvýšit o 30 procent. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Ilustrační fotografie.

Hospodářská komora: Novela zákoníku práce sníží využití pracovních dohod

Domov

Vládní novela zákoníku práce sníží podle Hospodářské komory využitelnost pracovních dohod zaměstnanců. Kvůli administrativní a finanční zátěži zaměstnavatelů hrozí zánik pracovních dohod i práce z domova, uvedla komora. Vyjádření ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), které novelu připravilo, ČTK zjišťuje.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Domov

MPSV varuje před falešnými weby k příspěvku na bydlení

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) varuje před podvodnými weby, které napodobují stránky úřadu a které nabízejí falešné formuláře k příspěvku na bydlení. Pokud se lidé přihlásí bankovní identitou, mohou přijít o peníze na svých účtech. Věc už vyšetřuje policie, desítky falešných webů se také podařilo zablokovat, uvedlo v tiskové zprávě MPSV.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

MPSV navrhuje kvůli vysoké inflaci zvýšení příspěvků pro pěstouny od října

Domov

Pěstouni by mohli od října začít dostávat víc peněz od státu. Příspěvek při převzetí dítěte by se mohl zvednout o 35 procent a měsíční částka na úhradu potřeb dítěte o 27 procent. Vzrůst by mohly i zaopatřovací příspěvky pro mladé po odchodu z dětského domova či z náhradní rodiny. Navrhuje to ministerstvo práce.

Aktuálně se děje

22. května 2024 18:37

SZÚ: Nejčastější nemocí z povolání byl i loni covid-19

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy