vojenská letadla

FMA IA 58 Pucará

Potomek nacistických stihaček v Jižní Americe definitivně dolétal. Vzlétne znovu jako Fénix?

Argentinský letecký průmysl patří mezi nejvyspělejší v Jižní Americe. Není tajemstvím, že jej po 2. světové válce pomáhali vytvořit i němečtí odborníci. Jeho nejproslavenějším výrobkem je bitevní a protipovstalecký letoun FMA IA 58 Pucará (kečuánsky pevnost). Přestože stroj vzlétl poprvé v 60. letech, měl mnoho společného s válečnými konstrukcemi nacistického Německa.

Ilustrační fotografie

Dva ruští vojáci mají zaplatit miliony. Omylem odpálili raketu.

Svět

Celkem 31 milionů rublů (asi 11 milionů Kč) mají ruskému ministerstvu obrany zaplatit dva vojáci, kteří před dvěma lety na anektovaném Krymu omylem odpálili dvě letecké rakety. O verdiktu vojenského soudu informoval deník Kommersant. Oba vojáci zatím splatili - ještě před rozsudkem - 3000 rublů (asi 1100 Kč).

RAH-66

RAH-66 Comanche byl technický zázrak, na který nikdo neměl

Technika

V historii letectví je mnoho strojů, které předběhly svoji dobu. Mezi nimi nepochybně vyčnívá prototyp bitevního a průzkumného vrtulníku Boeing–Sikorsky RAH-66 Comanche. Stroj byl natolik pokročily a natolik sofistikovaný, že 15 let od ukončení jeho vývoje, se nic podobného dosud do vzduchu nedostalo. V čem byl stroj unikátní a proč se nakonec nedostal do výroby se dozvíte v následujícím článku.

Aktuálně se děje

26. července 2025 16:58

Letošní léto svědčí houbám. Prognóza je příznivá i nadále

Letošní léto se sice některým lidem nemusí úplně líbit, ale houbám poměrně svědčí. Podle odborníků na růst hub jsou teď úvahy o výletu do lesa namístě, především na některých konkrétních místech. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Evropská unie

Komentář

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.