vojenská letadla

FMA IA 58 Pucará

Potomek nacistických stihaček v Jižní Americe definitivně dolétal. Vzlétne znovu jako Fénix?

Argentinský letecký průmysl patří mezi nejvyspělejší v Jižní Americe. Není tajemstvím, že jej po 2. světové válce pomáhali vytvořit i němečtí odborníci. Jeho nejproslavenějším výrobkem je bitevní a protipovstalecký letoun FMA IA 58 Pucará (kečuánsky pevnost). Přestože stroj vzlétl poprvé v 60. letech, měl mnoho společného s válečnými konstrukcemi nacistického Německa.

Ilustrační fotografie

Dva ruští vojáci mají zaplatit miliony. Omylem odpálili raketu.

Svět

Celkem 31 milionů rublů (asi 11 milionů Kč) mají ruskému ministerstvu obrany zaplatit dva vojáci, kteří před dvěma lety na anektovaném Krymu omylem odpálili dvě letecké rakety. O verdiktu vojenského soudu informoval deník Kommersant. Oba vojáci zatím splatili - ještě před rozsudkem - 3000 rublů (asi 1100 Kč).

RAH-66

RAH-66 Comanche byl technický zázrak, na který nikdo neměl

Technika

V historii letectví je mnoho strojů, které předběhly svoji dobu. Mezi nimi nepochybně vyčnívá prototyp bitevního a průzkumného vrtulníku Boeing–Sikorsky RAH-66 Comanche. Stroj byl natolik pokročily a natolik sofistikovaný, že 15 let od ukončení jeho vývoje, se nic podobného dosud do vzduchu nedostalo. V čem byl stroj unikátní a proč se nakonec nedostal do výroby se dozvíte v následujícím článku.

Aktuálně se děje

15. května 2025 10:09

Michaela Nosková promluvila o smrti bratra. Podívala se na zprávy a už měla obavy

Michaela Nosková se rozhodla vystoupit z komfortní zóny a před televizními kamerami učinila velké odhalení. Prozradila totiž, že její rodinu před více než 30 lety zasáhla tragédie. Populární zpěvačka přišla o bratra. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační foto

Změna zákoníku práce: Největší reforma za poslední roky je tady, od června bude řada věcí jinak

Český pracovní trh čeká od 1. června 2025 největší reforma za poslední roky. Takzvaná flexinovela zákoníku práce zavádí celou řadu novinek, které mají zpřehlednit a zjednodušit pracovněprávní vztahy. Změny se dotknou zaměstnanců i zaměstnavatelů, a to v oblasti výpovědních lhůt, zkušebních dob, pracovního volna nebo možností zaměstnávání mladistvých. Přestože cílem reformy je větší flexibilita, někteří odborníci upozorňují i na možné negativní dopady.