Američtí vyšetřovatelé hledají spojitost mezi dvěma útoky, které se v posledních dnech odehrály v nevadském Las Vegas a louisianském New Orleans. Způsob, jakým útoky oba útočníci provedli, odpovídá jednoduchým a nízkonákladovým metodám Islámského státu.
Při útoku v New Orleans podle nejnovějších informací zahynulo až 15 lidí poté, co se Shamsud Din-Jabbar z Texasu rozhodl autem najet do davu lidí. FBI potvrdila, že tento muž byl veteránem americké armády a podle všeho byl propuštěn ze služby se všemi poctami.
Americké ministerstvo obrany následně potvrdio, že Jabbar působil v americké armádě jako specialista na lidské zdroje a informační technologie. Dalších pět let působil jako specialista na informační technologie v armádní záloze. Téměř rok strávil v Afghánistánu.
Před hotelem Trump International v Las Vegas pak došlo k výbuchu Tesla Cybertrucku plného palivových nádob a ohňostrojů. Exploze na místě zabila řidiče a zranila sedm lidí, kteří jsou podle všeho mimo ohrožení života. Vůz, pronajatý v americkém státě Colorado, dorazil do Vegas jen dvě hodiny před detonací. EuroZprávy.cz o tom informovaly zde.
Mohly být útoky propojené?
Vyšetřovatelé nyní pracují s teorií, že oba útoky byly propojené. „Orgány činné v trestném řízení a zpravodajská komunita vyšetřují výbuch v Las Vegas včetně toho, zda existuje nějaká možná souvislost s útokem v New Orleans,“ uvedl šéf Bílého domu Joe Biden.
Federální orgány činné v trestném řízení jsou podle amerického listu New York Times znepokojené, neboť existuje podezření, že se na útoku v New Orleans podílela větší buňka sympatizantů Islámského státu. Jeho vlajka se našla i v automobilu Din-Jabbara.
Vyšetřovatelé aktuálně pracují se dvěma klíčovými vodítky. Útok v New Orleans i Las Vegas mířil proti tzv. slabým cílům a oba útočníci si pronajali automobily skrze stejnou aplikaci pro levné půjčování aut – Turo.
„Nařídil jsem svému týmu, aby zajistil, že federální, státní a místní orgány činné v trestním řízení budou mít k dispozici veškeré zdroje, aby vyšetřování v New Orleans bylo rychle dokončeno a aby se zajistilo, že americký lid nebude nadále ohrožen,“ doplnil Biden.
Šerif lasvegaské policie Kevin McMahill oznámil, že úřady pracují s verzí ojedinělého incidentu. „Žádná další hrozba pro společnost neexistuje,“ sdělil. „Je náhoda, že oba muži používali službu Turo,“ dodal pro NY Times.
Připustil však, že probíhá vyšetřování možných souvislostí. „Rozhodně vyšetřujeme jakoukoli souvislost s tím, co se stalo v New Orleans, i s dalšími útoky, ke kterým dochází po celém světě,“ zdůraznil podle americké stanice CNN.
„Policie pracuje na tom, aby zjistila, zda výbuch před hotelem měl nějakou souvislost s ISIS, ale tady v Las Vegas tomu nic nenasvědčuje,“ doplnil McMahill. Že byl výbuch ojedinělým incidentem připustila také FBI a stejně jako šéf lasvegaských policistů i tato federální agentura ujistila, že „veřejnosti nehrozí žádné další nebezpečí“.
Napojení na IS je velice pravděpodobné
Metoda, jakou oba útočníci přistoupili k útokům v Las Vegas a New Orleans, z velké části odpovídá metodám, které používá Islámský stát. Jeho zapojení minimálně do útoku v Louisianě odpovídá obsah vozidla útočníka: Jabbar ve svém vozidle měl vlajku Islámského státu, zbraně a improvizované výbušné zařízení.
Podle jednoho z představitelů orgánů činných v trestném řízení vyšetřovatelé nalezli pistoli a pušku typu AR. Pušky typu AR jsou modulární, což znamená, že jednotlivé části, jako jsou hlavně, pažby nebo příslušenství, lze snadno měnit. To umožňuje přizpůsobení zbraně různým účelům, například sportovní střelbě, lovu nebo obraně. Tyto zbraně se využívají v armádě, policii, sportovní střelbě a civilním sektoru. Jsou populární zejména v USA, kde jsou symbolem druhého dodatku ústavy.
Jabbar žádné informace potvrdit nemůže, protože ho policie z New Orleans zabila při přestřelce. I tak ale existují další indicie vypovídající o jeho napojení na IS. „FBI oznámila, že podezřelý několik hodin před útokem zveřejnil na sociálních sítích videa, kde se inspiroval teroristickou skupinou Islámský stát s touhou zabíjet,“ informoval americký prezident podle serveru Politico.
Podle velitelky neworleanské policie Anne Kirkpatrickové Jabbar prorazil bezpečnostní opatření na ochranu chodců a „byl pekelně odhodlán způsobit krveprolití a škody“. „Nejde jen o teroristický čin. Je to zlo,“ zdůraznila podle US News.
Kirkpatricková popsala, že Jabbar vjel pronajatým pickupem na chodník a objel polivejní auto, které sloužilo k blokaci automobilové dopravy. Aktuálně docházelo k opravám zábranového systému uzpůsobeného přesně pro tento typ útoků. „Policie Jabbara zabila poté, co vystoupil z vozu a zahájil palbu na zasahující policisty. Tři policisté palbu opětovali. Dva z nich byli postřeleni a jsou ve stabilizovaném stavu,“ shrnula.
Útočil rodilý Američan
Zjištění orgánů činných v trestném řízení o útočníkovi z New Orleans odpovídají tomu, že byl radikalizován a nepřišel do USA s úmyslem páchat zločin. Jde totiž o amerického občana narozeného v Texasu. „Nedomníváme se, že by za to byl odpovědný pouze Jabbar,“ informovala zástupkyně zvláštního agenta FBI Alethea Duncanová.
Toto tvrzení se pokoušel šířit především zvolený prezident Donald Trump, který dlouhodobě tvrdí, že v rámci ilegální migrace do USA míří lidé s cílem páchat zločin. „Když jsem řekl, že zločinci, kteří přicházejí, jsou mnohem horší než zločinci, které máme v naší zemi, toto tvrzení bylo neustále vyvraceno demokraty a médii Fake News, ale ukázalo se, že je to pravda,“ napsal Trump těsně po útoku na své sociální síti The Truth.
Metody Islámského státu odpovídají
Oba útoky odpovídají tomu, že by teoreticky mohl být zapojen Islámský stát. Útočníci naverbovaní a radikalizovaní touto organizací často využívají vozidla naložená výbušninami a mnohdy směřují proti měkkým cílům či civilní infrastruktuře.
Typické jsou útoky tzv. osamělých vlků. Islámský stát za dobu svého působení inspirovat celou řadu jednotlivců po celém světě, aby páchali násilí. Jejich taktiky bývají nízkonákladové a jednoduché – jako právě útoky automobilem na chodce.
V minulosti lze najít několik případů, kdy islamističtí extremisté tento styl útoku provedli. Dne 14. července 2016 Tunisan Mohamed Lahouaiej-Bouhlel najel do davu lidí při oslavách Dne Bastily ve francouzském Nice, přičemž zabil 86 lidí a 434 dalších zranil.
Koncem téhož roku pak tuniský občan Anis Amri ukradl nákladní vozidlo a najel s ním na vánoční trh na Breitscheidplatz v německé metropoli Berlíně. Výsledkem bylo dvanáct mrtvých a 56 zraněných. Za útoky v Nice i Berlíně přijal odpovědnost právě Islámský stát.
Témata: USA, auto vjelo do davu lidí
Související
2. ledna 2025 10:00
30. prosince 2024 8:33
28. prosince 2024 21:57