Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bedla na řízky. Ale pozor, jsou i jedovaté. Na co si musíte dávat pozor?

Ilustrační fotografie Fotogalerie +7
Ilustrační fotografie
Foto: Depositphotos

Houbařská sezóna vrcholí, a mezi nejvyhledávanějšími houbami jsou bedly. I když se tyto houby často považují za snadno rozpoznatelné, jejich identifikace může být pro laické sběrače problematická. Některé druhy bedel jsou totiž jedovaté a mohou způsobit závažné zdravotní potíže. Konzumace jedovatých exemplářů může vést nejen k hospitalizaci, ale i k nepříjemným alergickým reakcím, jako jsou zvracení, průjem či nadměrné pocení.

Bedly se v současné době hojně vyskytují téměř všude, ale počet lidí, kteří je dokáží bezpečně rozlišit, je bohužel nižší než množství hub samotných. Jak tedy zajistit, že sbíráte pouze jedlé bedly a vyvarujete se nebezpečí otravy?

Pokud chcete mít při sbírání bedel jistotu, nejlepší volbou je bedla vysoká. Tento druh je snadno rozpoznatelný díky dlouhému stonku s posuvným prstenem a velkému klobouku s šupinami. Je oblíbená nejen pro svou velikost, ale také pro chuť. Mnozí houbaři ji využívají na řízky a suší ji na zimu, takže se skvěle hodí jak do kuchyně, tak pro uchování na později.

Mykoložka Tereza Tejklová z Muzea východních Čech dříve pro server iDnes upozornila, že bedly lze najít nejen v lese, ale i v městských parcích, kde mají houby podobné podmínky k růstu. „V parku mívají houby zcela přirozeně velmi podobné podmínky k růstu jako v lese,“ říká. Mezi jedlé bedly patří bedla šedohnědá, přestože citlivější lidé by měli být při její konzumaci opatrní. Vzácná bedla Konrádova se nachází na Červeném seznamu a mykologové ocení, pokud jim o nálezu dáte vědět. Jedlá je také bedla zardělá, ale další jedlé druhy jsou vzácné.

Pokud si nejste jisti druhem, raději se obraťte například na server Mykologie.net nebo požádejte o určení nafocené houby (ideálně celé plodnice i jejího příčného řezu) s popisem místa nálezu na facebookové skupině Houby či Mykologická poradna.

Tyhle bedly však určitě nesbírejte

Bedla zahradní (Chlorophyllum brunneum) se často objevuje na zahradách, například pod ovocnými stromy či na mulčovaných záhonech. Ačkoli není prokázáno, že by obsahovala toxiny, její konzumace způsobuje nepříjemné alergické reakce, jako jsou zvracení, průjem nebo slabost, a mykologové nedoporučují její sběr. Mykoložka Tereza Tejklová upozorňuje, že má bedla zahradní zřetelnou hlízu a roste často v trsech, což by mělo sloužit jako varování.

Většina malých bedel je buď nejedlá, nebo jedovatá, a některé obsahují stejné toxiny jako smrtelně jedovatá muchomůrka zelená. Tereza Tejklová zvláště varuje před bedlou ostrošupinnou (Lepiota aspera), která může být pro svou velikost a příjemnou vůni lákavá ke sběru, ale je jedovatá. Dalšími jedovatými druhy jsou bedla Bresadolova, bedla klamavá a bedla liláková.

Témata:  houby

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:17

Poslanci si přidali. Platy si zvedli o sedm tisíc

Platy vrcholných politiků se v letošním roce zvýší o téměř sedm procent, zatímco v následujících letech budou růst maximálně o pět procent ročně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy