Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brity brexit nezastavil. V obchodech utrácí dál

Velká Británie
Velká Británie
Foto: Pixabay

Londýn - Navzdory obavám z negativních hospodářských dopadů referenda o brexitu zaznamenal britský maloobchod v červenci výrazný růst.

Dnešní údaje jsou prvním oficiálním ukazatelem vývoje spotřebitelské poptávky po červnovém referendu, ve kterém se Britové překvapivě vyslovili pro odchod z EU. Statistický úřad oznámil, že maloobchodní tržby proti předchozímu měsíci vzrostly o 1,4 procenta, zatímco analytici v anketě agentury Reuters očekávali nárůst o 0,2 procenta.

Zvýšily se i tržby z prodeje oblečení, k čemuž přispělo příznivé počasí. Pokles kurzu britské libry navíc podpořil výdaje zahraničních turistů za luxusní zboží, jako jsou šperky či hodinky.

"Lepší počasí by mohlo být hlavním faktorem mimořádně příznivého vývoje prodeje oděvů a obuvi," uvedl hlavní ekonom statistického úřadu Joe Grice. "Jsou tady i známky toho, že slabší libra povzbuzuje zahraniční návštěvníky k utrácení," dodal.

Tržby z prodeje hodinek a šperků meziročně stouply o 16,6 procenta, což představuje nejprudší nárůst za téměř dva roky. Velké britské maloobchodní řetězce, včetně společnosti Tesco, uvedly, že výsledek referenda o takzvaném brexitu je zatím nijak výrazně neovlivnil.

Témata:  Velká Británie Brexit ekonomika

Související

Aktuálně se děje

1. srpna 2026 11:10

Nela Slováková se vysmála hejtrům. Pěkně na nich vydělává

Brněnská podnikatelka a influencerka Nela Slováková čelí na sociálních sítích kritice prakticky denně. Za léta působení v českém šoubyznysu si však vybudovala značnou imunitu a negativní komentáře se naučila efektivně využívat ve svůj prospěch. V rozhovoru pro super.cz prozradila, že právě vysoká míra interakcí u příspěvků s její osobou jí přináší největší finanční zisky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

IKEA

IKEA chystá bláznivé soutěže: V obchodě se poběží maraton, Češi si budou moci odnést zboží zdarma

Navštívit obchodní dům s nábytkem IKEA nemusí představovat pouze zdlouhavé nakupování, ale i neobvyklý sportovní zážitek. V britské pobočce se totiž uskuteční vůbec první oficiální maraton vedený výhradně v prodejních prostorách. S myšlenkou uspořádat takový závod přišel Jay McCardle, který se organizování běžeckých akcí na netradičních místech věnuje dlouhodobě.