Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krize polevila, českému stavebnictví se daří lépe

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Stavební produkce v srpnu 2016 klesla meziročně reálně o 5,9 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 5,2 % stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení klesla o 2,9 %. Bylo zahájeno meziročně o 5,1 % bytů více. Dokončeno bylo o 12,3 % bytů méně. Uvedl to dnes Český statistický úřad.

Stavební produkce v srpnu 2016 klesla meziročně reálně o 5,9 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se snížila o 8,4 %. V červenci činil pokles 16,3 %. Srpen 2016 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o dva pracovní dny více. Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v srpnu 2016 meziměsíčně vyšší o 0,8 %. Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 1,1 % (příspěvek +0,7 procentního bodu). Produkce inženýrského stavitelství se snížila o 18,2 % (příspěvek -6,6 p. b.).

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v srpnu 2016 meziročně snížil o 2,5 %, informuje czso.cz. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 8,2 % a činila 32 561 Kč.

Počet vydaných stavebních povolení se v srpnu 2016 meziročně snížil o 5,2 %, stavební úřady jich vydaly 6 702. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 25,0 mld. Kč a ve srovnání se stejným obdobím roku 2015 klesla o 2,9 %.

Počet zahájených bytů se v srpnu 2016 meziročně zvýšil o 5,1 % a dosáhl hodnoty 2 539 bytů. V rodinných domech došlo k růstu počtu bytů o 22,6 %, v bytových domech byl zaznamenán pokles počtu zahájených bytů o 9,0 %.

Počet dokončených bytů se v srpnu 2016 meziročně snížil o 12,3 % a činil 1 834 bytů. Počet dokončených bytů v rodinných domech klesl o 14,4 %, v bytových domech vzrostl o 40,4 %.

Témata:  stavebnictví Český statistický úřad (ČSÚ) ekonomika

Související

Aktuálně se děje

12. března 2026 8:32

Krampolův kamarád ozřejmil, jak je to s dědictvím. Promluvil o nových skutečnostech

Prakticky od loňského léta se řeší dědictví po legendárním Jiřím Krampolovi, ale až v poslední době se objevily informace o možném rozuzlení. Člověk, který měl k herci a baviči blízko, nyní potvrdil, že se vyskytly nové a zásadní skutečnosti.

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Americký dolar

Těžké ráno pro Evropu. Nafta i plyn zdražují, některé měny slábnou

Prvotní reakce evropských burz na víkendový úder USA a Izraele na Írán spočívá zejména v oslabování evropských měn vůči dolaru, ale překvapivě i izraelskému šekelu, dále pak v dramatickém vzestupu velkoobchodních cen zemního plynu či nafty a v neposlední řadě ve výrazném růstu akcií četných energetických společností a zbrojovek, mezi nimiž však chybí dvě největší české burzovně obchodované společnosti, ČEZ a Czechoslovak Group, které obchodování naopak zahájily poklesem.