Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Má se Česko bát? Index očekávání firem klesl

Firmy, ilustrační foto
Firmy, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha - ČSOB pomocí takzvaného indexu očekávání firem pravidelně mapuje náladu malých a středních podnikatelů. Pro čtvrté čtvrtletí v porovnání s minulým kvartálem klesl o 3,5 bodu na 27,9 bodu.

Po minulém rekordu tak přišel lehký ústup na zatím druhou nejvyšší úroveň za tříleté zjišťování indexu. "Index nálady podnikatelů a živnostníků se sice lehce zhoršil, ale rozhodně není důvod ke znepokojení. Výsledky průzkumu citlivě reflektují probíhající přirozené a v podstatě žádoucí zpomalování růstu," komentoval výsledky ředitel firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.

Očekávání podnikatelů se nejvíce proměnilo v případě poptávky po zboží a službách, které zobrazuje dílčí index vývoje poptávky. Podíl živnostníků a firem, kteří očekávají nárůst poptávky, se po silném vzestupu v minulém období tentokrát snížil o tři procentní body na 53 procent. Rozdíl mezi optimisticky a pesimisticky naladěnými podnikateli zůstal znatelných 35 procentních bodů.

V případě dalšího dílčího ukazatele, indexu vývoje objemu investic, došlo rovněž k útlumu, ale ne tak viditelnému. V posledním kvartálu 45 procent malých nebo středních podnikatelů předpokládalo, že jejich letošní investice budou vyšší než loni. Ještě ve druhém čtvrtletí to bylo 49 procent.

Třetí dílčí index, který se zabývá tématem možného rozšiřování podnikání, zůstal téměř beze změny. Celkem 23 procent malých a středních podnikatelů a firem plánuje své aktivity rozšiřovat, při předešlém šetření bylo odpovědí s těmito plány 24 procent.

Témata:  firmy ČSOB ekonomika

Související

Aktuálně se děje

8. dubna 2026 8:29

Totální a kompletní vítězství. Je to velký den pro světový mír, napsal Trump

Američané podle prezidenta Donalda Trumpa dosáhli totálního vítězství nad Íránem, jenž pro tuto chvíli souhlasí se čtrnáctidenním příměřím. Během následujících dvou týdnů by pak obě strany konfliktu měly uzavřít dohodu, která zajistí trvalý mír na Blízkém východě.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trumpovi na burzách nevěří, přesto panuje mírný optimismus

Akciové trhy v Asii dnes mírně rostou, zatímco ropa odmazává svůj předchozí dnešní cenový nárůst. Předchozí ztráty maže i zlato. To svědčí o tom, že burzy příliš nevěří tomu, že Spojené státy zítra skutečně podniknou fatální úder na Írán. Americký prezident Donald Trump o víkendu Teheránu nebývale ostře a expresivně pohrozil, že pokud nedojde k otevření Hormuzského průlivu, USA zničí i jeho klíčové cíle, včetně civilních, jako jsou elektrárny či mosty, a že v zemi „rozbombardují úplně všechno“.