reklama

"Stali jsme se systémově významnou bankou a naše celková aktiva v průběhu třetího čtvrtletí poprvé překonala hranici 300 miliard korun. Za nárůstem bilanční sumy lze vidět nejen akvizici retailového portfolia české Citibank, ale především velmi úspěšný organický růst banky," uvedl generální ředitel Raiffeisenbank Igor Vida.

Celkové provozní výnosy banky vzrostly o 12,9 procenta především díky jednorázovému výnosu z prodeje činností souvisejících s akceptací platebních karet a prodeji akcií společnosti Visa Europe. Provozní náklady stouply o 17,6 procenta na 4,43 miliardy Kč. Tento nárůst způsobily náklady na integraci retailového bankovnictví české Citibank a ještě zvýraznily povinné příspěvky do nového Fondu pro řešení krize a nové podoby Fondu pojištění vkladů.

Čisté úrokové výnosy banky meziročně vzrostly o 1,6 procenta na 4,7 miliardy Kč. Čisté příjmy z poplatků meziročně klesly o 7,1 procenta na 1,28 miliardy Kč. Objem poskytnutých úvěrů klientům se meziročně zvýšil o 12,7 procenta na 209 miliard Kč.

Raiffeisenbank poskytuje v ČR bankovní služby od roku 1993. Majoritním akcionářem je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International. Ta vytvořila za první tři čtvrtletí tohoto roku konsolidovaný zisk 394 milionů eur (10,7 miliardy miliardy Kč). To představuje meziroční pokles o 14,7 procenta.

V samotném třetím čtvrtletí RBI vydělala 184 milionů eur. Výrazně tak překonala odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru očekávali zisk 60 milionů eur. Čtvrtletní zisk vzrostl z 96 milionů eur v předchozím kvartálu. Hospodaření během třetího čtvrtletí podpořil i pokles rezerv na ztrátové úvěry na 100 milionů eur z 297 milionů eur ve druhém čtvrtletí.

RBI a její mateřská společnost Raiffeisen Zentralbank (RZB), s jejímiž akciemi se neobchoduje na burze, se předběžně dohody na sloučení. Cílem tohoto kroku je posílit kapitálové rezervy RZB a zlepšit efektivitu. RZB v letošních zátěžových testech hlavních evropských bank skončila třetí od konce.

reklama