reklama

Medián mezd, tedy prostřední hodnota, činil ve sledovaném období 23.527 korun a proti loňskému třetímu čtvrtletí byl vyšší o 5,1 procenta. Růst mediánu tak podle analytika ČSOB Petra Dufka ukazuje, že mzdy v ekonomice rostou rovnoměrněji, respektive že se rychleji přidává lidem s nižšími příjmy.

"Z důvodu svižného růstu reálných mezd lze čekat spotřebitelské žně v adventní nákupní sezoně a také v prvních týdnech po Vánocích, kdy Češi budou masivně využívat slevových akcí. Zdá se, že Ježíšek bude letos opravdu bohatý. Optimistická nálada spotřebitelů bude svou intenzitou na přelomu roku atakovat svá historická maxima," uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.

Hlavní ekonom Deloitte David Marek upozornil, že současné tempo růstu mezd je sice příznivé pro finanční situaci domácností a podporuje růst spotřebitelské poptávky, nicméně není dlouhodobě udržitelné. "Mzdové náklady na zaměstnance se meziročně zvýšily o 4,3 procenta, zatímco produktivita práce jen o 1,4 procenta. Jednotkové mzdové náklady tak stouply o 2,8 procenta. Rychleji tento ukazatel rostl naposledy na začátku roku 2008," uvedl. Další tlak na rychlejší růst mezd tak podle něj jen ohrozí konkurenceschopnost českých firem.

"Aktuálně mzdy rostou dokonce rychleji, než ČNB předpokládala ve své prognóze, což by spolu s aktuálně rychlejší inflací mělo přispět k neprodlužování tvrdého kurzového závazku centrální banky o další čtvrtletí," uvedl Dufek. ČNB zatím uvádí, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017.

reklama