reklama

"Březnová inflace převýšila hodnotu odhadovanou ČNB o 0,3 procentní body. Z tohoto pohledu se jeví jako správné, že ČNB ukončila režim intervencí krátce po skončení jejího závazku," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

„Březnová inflace podporuje správnost rozhodnutí ČNB opustit režim kurzového závazku na začátku dubna," uvedl i ekonom Roklen Michal Šoltés. Ve druhé polovině roku se inflace podle něj v souvislosti s posilováním koruny vrátí k dvouprocentní hranici.

"V dalších měsících by se měla inflace pohybovat mírně nad dvouprocentní cílovou hodnotou. Postupně by měla opět mírně klesnout s tím, jak se bude projevovat posilování kurzu koruny po ukončení kurzového závazku ČNB," uvedl i hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Posilující koruna bude totiž podle analytičky Raiffeisenbank Moniky Junicke brzdit růst cen dováženého spotřebitelského zboží a pohonných hmot. "Proto nečekáme, že by inflace výrazně zrychlila ke třem procentům," uvedla. Naopak hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová se domnívá, že inflace bude v průběhu dalších měsíců atakovat tříprocentní hranici.

Guvernér Jiří Rusnok v dnešním rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že ČNB by mohla začít se zvyšováním úrokových sazeb na přelomu letošního a příštího roku. Podmínkou je ovšem udržitelný vývoj inflace a její stabilní návrat na úroveň kolem dvou procent. Základní úroková sazba je od listopadu 2012 prakticky na technické nule, když ji centrální banka tehdy stanovila na 0,05 procenta.

Meziročně dle ČSÚ vzrostly spotřebitelské ceny v březnu o 2,6 %, což bylo o 0,1 procentního bodu více než v únoru. Tento vývoj ovlivnilo zejména zmírnění poklesu cen v oddíle bytové vybavení a zařízení domácnosti. Ceny přístrojů a spotřebičů pro domácnost klesly v březnu o 1,2 % (v únoru o 1,5 %) a ceny zboží a služeb pro běžnou údržbu domácnosti o 1,3 % (v únoru o 5,8 %).

Meziměsíční růst spotřebitelských cen v oddíle alkoholické nápoje a tabák způsobilo zvýšení cen piva o 2,9 % a tabákových výrobků o 0,5 %. V oddíle bytové vybavení a zařízení domácnosti se zvýšily především ceny zboží a služeb pro běžnou údržbu domácnosti o 2,1 %. Růst cen v oddíle odívání a obuv ovlivnilo zvýšení cen oděvů o 0,9 % a obuvi o 1,1 %. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje byly vyšší zejména ceny ovoce o 4,1 %, pekárenských výrobků a obilovin o 1,1 %, masa o 0,7 %, sýrů o 1,4 %, jogurtů o 4,0 %, másla o 2,9 %, nealkoholických nápojů o 2,2 %.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama