Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Padlo rozhodnutí o budoucnosti OKD

OKD, Důl Paskov
OKD, Důl Paskov
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Ostrava - Krajský soud v Ostravě dnes poslal těžební společnost OKD do úpadku. Soud jmenoval insolvenčním správcem Leeho Loudu.

Insolvenční návrh na sebe podala samotná společnost OKD. V návrhu uvedla, že dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun a není schopna své závazky platit. Těžba v dolech OKD stále pokračuje.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) dnes řekl, že hlavním věřitelem OKD je podle všeho skupina Ad Hoc Group (AHG). Té patří od února společnost New World Resources (NWR), jež je majitelem OKD.

Mládek řekl, že podle předběžných informací z celkového dluhu OKD má AHG 13 miliard korun pohledávek a pravděpodobně bude mít dominantní postavení ve věřitelském výboru. Předseda představenstva a generální ředitel OKD Dale Ekmark řekl už minulý týden, že 13 miliard korun jsou závazky v rámci skupiny.

Mezi věřiteli OKD, kteří mají u firmy pohledávky z běžných obchodních závazků, má největší pohledávky dopravní a logistická skupina Advanced World Transport (AWT). Dvě firmy z této skupiny, Advanced World Transport a AWT Coal Logistics, už u soudu přihlásily pohledávky, které dohromady přesahují 260 milionů korun. Na přihlášení pohledávek mají věřitelé firmy dva měsíce.

Témata:  OKD soudy

Související

Aktuálně se děje

1. října 2025 9:47

Premiéra Jaromíra Jágra v nové sezóně. Fanoušci se těšili, nastal problém

Čeští hokejoví fanoušci se v úterý měli dočkat návratu krále. Jaromír Jágr byl připravený naskočit k prvnímu zápasu za Kladno v novém extraligovém ročníku. Diváci ho ale nakonec na ledě neviděli. Trenér Rytířů po utkání prozradil, proč slavný útočník nenastoupil. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy