Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

České firmy jsou rekordně optimistické, jen pětina jich oznámila útlum

Firmy, ilustrační foto
Firmy, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha - Index očekávání firem v ČR ve čtvrtém čtvrtletí 2017 vzrostl o 12,5 bodu na dosud nejvyšší hodnotu 41,6 bodu. Na 56 procent zástupců malých nebo středních firem a živnostníků říká, že objem jejich investic za uplynulý rok byl vyšší než v roce předchozím.

Vyplývá to z pravidelného průzkumu ČSOB, který čtvrtletně zjišťuje náladu a plány sektoru malých a středních podniků v oblastech poptávky, investic a rozšiřování podnikání.

"Optimismus v sektoru malých a středních firem vyplývá z výborné celkové ekonomické situace v české ekonomice a hospodářské i finanční stability. Otázkou je, jak dlouho se podobnou náladu podaří udržet, poněvadž budeme svědky tlaku na marže českých podniků, které se budou snažit přilákat zaměstnance i s pomocí zvyšování mezd," uvedl výkonný ředitel útvaru firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.

Mezičtvrtletně stoupl podíl podnikatelů vykazujících meziroční růst objemu investic o čtrnáct procentních bodů. Naproti tomu jen pětina oznámila meziroční investiční útlum. "To, že více než polovina podnikatelů hlásí nárůst svých investic, je v období stále ještě výhodných úrokových sazeb velmi potěšující zprávou. Je ale nepochybné, že éra levných peněz směřuje ke konci," upozornil Manda.

Rozšířit podnikání podle průzkumu plánuje v horizontu jednoho roku čtvrtina oslovených podnikatelů a firem, což bylo mezikvartálně více o pět procentních bodů. Naproti tomu jen necelých pět procent podnikatelů uvažuje o omezení, přerušení nebo ukončení podnikání.

Se současnou ekonomickou situací jsou spokojeny tři čtvrtiny oslovených malých a středních živnostníků a zástupců firem, což je zatím nejvíce za dobu sledování. Takřka 15 procent z těchto podnikatelů je s ekonomickou situací ČR spokojena rozhodně. Spokojenost s ekonomickou situací v ČR mezikvartálně vzrostla o šest procentních bodů.

Témata:  firmy živnostníci ČSOB

Související

Aktuálně se děje

9. května 2025 10:53

Válka na Ukrajině má podporu celého Ruska, řekl Putin na oslavách v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

4 důvody, proč je online fakturace lepší než Excel

4 důvody, proč je online fakturace lepší než Excel

Rozjíždíte podnikání a čeká vás první faktura? Nepřidávejte si víc práce, než je nutné. Místo ručního vyplňování tabulek sáhněte rovnou po online fakturačním nástroji. Spoustu věcí vyřeší za vás – automaticky vyplní údaje na fakturách a postará se o jejich legislativní správnost. S online fakturací můžete začít hned a bez placení.