Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie vyšetřuje 30 organizací pro podezření ze zneužití dat

Londýn
Londýn
Foto: Pixabay

Londýn - Britský úřad pro ochranu osobních údajů (ICO) vyšetřuje 30 organizací, včetně amerického gigantu Facebook, v souvislosti se zneužíváním osobních údajů uživatelů internetových sociálních sítí pro politické účely.

"V rámci mého vyšetřování týkajícího se využití osobních údajů a analýzy dat politickými kampaněmi, stranami, sociálními sítěmi a dalšími komerčními subjekty vyšetřuje ICO 30 organizací, včetně Facebooku," uvedla šéfka ICO Elizabeth Denhamová. ICO podle ní zkoumá, jak byly údaje z facebooku shromažďovány a jak byly v praxi v rámci politického marketingu využívány.

Facebook dnes uvedl, že do nepovolaných rukou prostřednictvím vyhledávání osob pomocí e-mailu či telefonu se mohla dostat identita a další osobní údaje většiny z více než dvou miliard jeho uživatelů.

Facebook se dostal do problémů již po březnovém zveřejnění informací o tom, že spolupracoval s poradenskou firmou Cambridge Analytica, která získala data okolo 87 milionů jeho uživatelů a mohla je využít například v prezidentské volební kampani v USA. Vyšetřovatelé ICO už navštívili kanceláře společnosti v březnu.

Témata:  Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

24. července 2026 18:41

24. července 2026 16:14

Filip Turek má další problém. Policie prověřuje video, na němž si z Prahy udělal závodní dráhu

Europoslanec Filip Turek čelí další vlně kritiky v souvislosti se svojí řidičskou minulostí. Po nedávné havárii v centru Prahy, kvůli které dočasně omezil vystupování na veřejnosti a čeká na závěry policie, se v internetovém prostoru znovu objektivně šíří archivní záběry. Veřejnost totiž začala sdílet pět let staré video, na kterém zkoušel hranice sportovního vozu v ulicích pražského Strahova.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

IKEA

IKEA chystá bláznivé soutěže: V obchodě se poběží maraton, Češi si budou moci odnést zboží zdarma

Navštívit obchodní dům s nábytkem IKEA nemusí představovat pouze zdlouhavé nakupování, ale i neobvyklý sportovní zážitek. V britské pobočce se totiž uskuteční vůbec první oficiální maraton vedený výhradně v prodejních prostorách. S myšlenkou uspořádat takový závod přišel Jay McCardle, který se organizování běžeckých akcí na netradičních místech věnuje dlouhodobě.