Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krize zažehnána? Obchodní válka mezi USA a Čínou se prý zatím nekoná

Ekonomika, ilustrační fotografie
Ekonomika, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Washington - Spojené státy a Čína se dohodly, že prozatím nenaplní své hrozby ohledně uvalení nových cel na vzájemnou obchodní výměnu. Uvedl to dnes americký ministr financí Steven Mnuchin. "Obchodní válku odkládáme," prohlásil v rozhovoru s televizní stanicí Fox.

Americký prezident Donald Trump nedávno pohrozil, že uvalí cla na dovoz čínského zboží do USA v hodnotě až 150 miliard dolarů (3,3 bilionu Kč) ročně. Peking následně varoval, že je připraven podniknout odvetná opatření zahrnující cla na řadu amerických produktů. To vyvolalo obavy, že spory přerostou v obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa.

Obě země však již v sobotu oznámily, že se dohodly na opatřeních ke snížení deficitu USA v obchodování s Čínou. Ta by podle dohody měla nakupovat více amerického zboží, zejména zemědělských a energetických produktů. Mnuchin dnes navíc uvedl, že Čína u řady produktů slíbila snížení cel. Neposkytl však další podrobnosti.

Trump učinil ze snížení deficitu v obchodování s Čínou jeden z klíčových bodů své předvolení kampaně. Hrozbou zavedení nových cel se snaží Peking přimět k ukončení údajných krádeží amerického duševního vlastnictví, píše server BBC.

Témata:  USA Čína ekonomika

Související

Aktuálně se děje

28. července 2026 4:00

Červenec končí, začne srpen. Meteorologové nabídli měsíční předpověď počasí

Trend ve vývoji počasí se po chladném minulém týdnu obrací. Meteorologové očekávají, že po většinu srpna bude panovat nadprůměrné teplo. Srážek bude spíše méně, než bývá zvykem. Vyplývá to z nového měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

IKEA

IKEA chystá bláznivé soutěže: V obchodě se poběží maraton, Češi si budou moci odnést zboží zdarma

Navštívit obchodní dům s nábytkem IKEA nemusí představovat pouze zdlouhavé nakupování, ale i neobvyklý sportovní zážitek. V britské pobočce se totiž uskuteční vůbec první oficiální maraton vedený výhradně v prodejních prostorách. S myšlenkou uspořádat takový závod přišel Jay McCardle, který se organizování běžeckých akcí na netradičních místech věnuje dlouhodobě.