reklama

Na sedm z deseti Čechů přistupuje ke svému stáři zodpovědně a nespoléhá se v jeho zajištění pouze na stát. Dopomáhá jim k tomu dobrá ekonomická situace a trvale rostoucí mzdy. Zdaleka nejoblíbenějším produktem je v tomto ohledu penzijní připojištění. Jako další produkty byly uváděny stavební spoření (21 procent), investiční životní pojištění (18 procent), kapitálové životní pojištění (17 procent) či ukládání peněz stranou (14 procent). Řada lidí tak kombinuje více forem najednou.

Se stabilní ekonomickou situací a zvyšující se platební morálkou klientů souvisí i rostoucí zájem o půjčky. Více než třetina respondentů připustila, že má i jinou půjčku než hypotéku na bydlení. Nejčastěji si lidé půjčují na vybavení domácnosti (36 procent), nákup automobilu (32 procent) a elektroniku (29 procent). Více než polovina dotázaných (57 procent) mají uzavřenou jen jednu půjčku. Na 29 procent jich má dvě půjčky a 14 procent má uzavřené tři a více půjček.

Na 18 procent Čechů v průzkumu přiznalo, že žije od výplaty k výplatě a ze svého příjmu nic neušetří. Právě tito občané si pak půjčují i na běžné výdaje (18 procent z těch, co mají půjčku) nebo dokonce splácení jiného úvěru (17 procent). Typickým žadatelem je svobodný jedinec ve věku 39 let. Nejčastějším dnem, kdy si lidé o úvěr žádají, je pondělí, uzavřela finanční analytička Petra Kodytková z Profi Creditu.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama