Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trumpova politika těžce dopadla na Německo, export i průmyslová výroba klesly

Dovoz a vývoz zboží
Dovoz a vývoz zboží
Foto: Pixabay

Berlín - Německý export i průmyslová výroba se v červenci nečekaně snížily. Statistický úřad dnes oznámil, že vývoz klesl o 0,9 procenta a výroba o 1,1 procenta, zatímco analytici očekávali v obou případech vzestup. Podle analytiků je zřejmé, že ochranářská politika prezidenta USA Donalda Trumpa už má na největší evropskou ekonomiku negativní dopady.

Vývoz po očištění od sezonních vlivů se v červenci snížil o 0,9 procenta, zatímco dovoz o 2,8 procenta vzrostl, což bylo největší zvýšení za téměř čtyři roky. Analytici v anketě agentury Reuters přitom u obou očekávali růst o 0,2 procenta. Dovoz dosáhl rekordní hodnoty 94,5 miliardy eur (2,4 bilionu Kč), a obchodní přebytek se tak snížil na 15,8 miliardy z červnových 19,3 miliardy eur.

Prezident Trump vyvolal obchodní spory s Čínou, Evropou a dalšími regiony, když uvalil vysoká cla na dovoz široké škály produktů. Chce tím splnit svůj slib, že ochrání americká pracovní místa před tím, co nazývá nekalými obchodními praktikami.

Ministerstvo hospodářství dnes oznámilo, že průmyslová výroba klesla o 1,1 procenta. Analytici podle Reuters očekávali růst, a to o 0,2 procenta. Průmyslové zakázky pak po červnovém propadu, který byl zpřesněn na 3,9 procenta, v červenci klesly o 0,9 procenta.

Ministerstvo nicméně předpokládá, že průmysl se po nevýrazném začátku třetího čtvrtletí, kdy byly úřady zahlceny registracemi nových aut, záhy zotaví. Optimistický je také ekonomický institut Ifo, který zvýšil odhad růstu německé ekonomiky na letošní rok na 1,9 procenta, zatímco dosud počítal se zvýšením o 1,8 procenta.

Témata:  Německo dovoz a vývoz průmysl

Související

Aktuálně se děje

8. května 2025 14:13

Česko se halí do černé. Zemřel legendární herec Jiří Bartoška

Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

4 důvody, proč je online fakturace lepší než Excel

4 důvody, proč je online fakturace lepší než Excel

Rozjíždíte podnikání a čeká vás první faktura? Nepřidávejte si víc práce, než je nutné. Místo ručního vyplňování tabulek sáhněte rovnou po online fakturačním nástroji. Spoustu věcí vyřeší za vás – automaticky vyplní údaje na fakturách a postará se o jejich legislativní správnost. S online fakturací můžete začít hned a bez placení.