reklama

"Nedostupnost aplikací a služeb Google na telefonech Huawei, v případě, že opatření skutečně vejde v platnost, zásadně naruší mezinárodní obchodní aktivity společnosti. Ty v současné době představují přibližně polovinu jejího obratu v segmentu chytrých telefonů. Přinejmenším to povede k nejistotě a obavám zákazníků a omezí tak růst Huawei v nejbližších měsících," uvedl ředitel výzkumu Gartner Anshul Gupta.

Třetí na českém trhu skončil Apple s pětinovým poklesem na 216.000 prodaných přístrojů. Xiaomi zvýšila prodej meziročně na desetinásobek ze 17.000 na téměř 170.000 prodaných telefonů. Loňská čísla ale zřejmě nezahrnovala šedý dovoz.

Celý český trh meziročně vzrostl o téměř tři procenta, tedy 40.000 telefonů, na 1,17 milionu prodaných kusů. Rostl jak prodej základních chytrých telefonů (o 60.000), tak prémiových (o 45.000). Nejlevnější užitkový segment naopak meziročně klesl.

Firmě Huawei se dařilo i celosvětově, když zvýšila meziročně prodej o 44 procent na 58,4 milionu telefonů. Rostla tak nejvíce z první pětky a upevnila si druhé místo za Samsungem. Ten zaznamenal pokles o devět procent na 71,6 milionu prodaných telefonů. Celkově trh klesl o 2,7 procenta na 373 milionů prodaných chytrých telefonů.

reklama