mobily

Ilustrační foto

NÚKIB varuje před podvodnými telefonáty z banky. Jak probíhají?

Domov

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varuje veřejnost před případy podvodných telefonátů, ve kterých se neznámý útočník vydávající se za pracovníka banky snaží pod nátlakem a s odkazem na NÚKIB či jeho zaměstnance přinutit oběť k převodu finančních prostředků na "rezervní účet", aby se vyhnula fiktivní hrozbě odcizení těchto prostředků kyberútočníkem.

Ilustrační foto

Silvestr potvrdil trend blahopřát přes datové služby, ubylo telefonátů

Technika

Silvestr potvrdil trend posílání blahopřání prostřednictvím internetu a mobilních aplikací. Objem přenesených dat v posledním dni loňského roku meziročně vzrostl u všech operátorů o 32 až 42 procent. Naopak meziročně ubylo telefonátů a poslaných textových zpráv, vyplývá z dnešních informací mobilních operátorů, které má ČTK k dispozici.

Ilustrační fotografie.

Domov

NKÚ: Ceny volání a mobilních dat v Česku zůstávají jedny z nejvyšších v Evropě

Ceny volání a mobilních dat v ČR zůstávají jedny z nejvyšších v Evropě, aukce kmitočtů k jejich snížení zatím nevedla. V tiskové zprávě to dnes uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který se zaměřil na to, jak v letech 2018 až 2022 nakládal Český telekomunikační úřad (ČTÚ) s financemi a majetkem státu. NKÚ dále zjistil, že se náklady na poskytování základních poštovních služeb mezi roky 2013 a 2020 zdvojnásobily, přestože jejich objem klesl na polovinu.

Ilustrační foto

Odbyt chytrých telefonů ve čtvrtletí klesl o devět procent

Byznys

Celosvětový trh s chytrými telefony má za sebou nejhorší třetí čtvrtletí od roku 2014. Ekonomické problémy totiž přiměly spotřebitele odložit nákupy zboží, které nepovažují za životně důležité, jako je například právě elektronika. Odbyt chytrých telefonů se za červenec až září snížil o devět procent, a prodloužil tak pokles, který trvá celý letošní rok. Tento trend bude pravděpodobně pokračovat ještě dalších šest až devět měsíců, uvedla výzkumná společnost Canalys.

USB-C

EU schválila jednotnou nabíječku pro mobily a notebooky. Povinná bude od roku 2024

Svět

Evropský parlament dnes učinil jeden z posledních kroků na cestě EU k zavedení jednotného nabíjecího řešení pro chytré telefony, tablety a další přenosná zařízení. Europoslanci podle očekávání schválili finální verzi směrnice, podle níž budou muset výrobci od podzimu 2024 používat výhradně standard USB-C. Návrh se týká také laptopů, na které se však sjednocení nabíječek začne vztahovat až na konci roku 2026.

Ilustrační foto

Tinder po deseti letech provozu nezvládá nalákat novou generaci uživatelů

Technika

Nejpoužívanější seznamovací aplikace Tinder má po deseti letech provozu potíže nalákat nové uživatele. Generace narozená po začáku nového tisíciletí dává přednost jiným způsobům on-line seznamování, a Tinder proto v nové dekádě provozu plánuje inovace, kterými chce mladé lidi nalákat.

Mobily, ilustrační fotografie

Technika

V červnu na zařízení s Androidem nejvíce útočil reklamní program Andreed

V Česku v červnu nejvíce na zařízení s Androidem útočil reklamní program Andreed. Následuje trojský kůň Triada, který je rizikem pro elektronické platby v aplikacích. Přes pokles počtu detekcí je v Česku nadále rizikem také bankovní škodlivý program Cerberus.Uvedla to bezpečnostní firma Eset.

Mobily

Jak si vybrat ten pravý mobil? Sedm tipů, které by se vám mohly hodit

Technika

Stává se vám, že se mobil z ničeho nic sám vypne? Říkají vám ti, kdo se vám snažili dovolat, že to byla hra nervů? Snažíte se naťukat zprávu, ale telefon každou chvíli zamrzne a vy ho musíte nejprve celý nastartovat a pak začít od začátku? Nejvyšší čas začít uvažovat nad novým. Jenže jak ho vybrat, když jich je na trhu tolik?

Mobily

Celosvětový odbyt mobilů v letošním roce klesne o 3,5 procenta

Technika

Celosvětový odbyt chytrých telefonů v letošním roce klesne o 3,5 procenta na 1,31 miliardy přístrojů. Ve své nové prognóze to předpověděla výzkumná společnost International Data Corporation (IDC). Zhoršila tak svůj dřívější výhled, který počítal s růstem odbytu smartphonů, a to o 1,6 procenta.

Mobily

Technika

Víc než třetina Čechů prohledala partnerovi telefon

Více než třetina Čechů někdy prohledala svým partnerům mobilní telefon. Téměř čtyři pětiny z nich k tomu neměly svolení. Vyplývá to z únorového průzkumu antivirové firmy Avast mezi 1000 respondenty z České republiky.

Chraňte své telefony stejně jako chráníte před nepřízní počasí sebe

Uprchlíkům z Ukrajiny pomůže nová aplikace ministerstva

Domov

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) jako součást pomoci uprchlíkům z Ukrajiny spustilo mobilní aplikaci Smart Migration. Cizincům přináší rady pro konkrétní situace, které nejčastěji řeší po příjezdu do Česka, například ohledně zaměstnání, zdravotní péče a vzdělávání. Ministerstvo o aplikaci informovalo v tiskové zprávě, stejně jako Mendelova univerzita v Brně, kde vznikla.

Mobily, ilustrační fotografie

Elektroniku by podle plánu EK mělo jít snadněji opravit a recyklovat

Svět

Televize, mobilní telefony, vybavení domácnosti a další výrobky zakoupené v Evropské unii by si jejich majitelé měli mít v budoucnu možnost nechat opravit daleko snáze, než je tomu nyní. Evropská komise dnes navrhla nová pravidla pro ekologičtější nakládání se spotřební elektronikou, oděvy a dalšími produkty, která mají mimo jiné prodloužit jejich životnost a snížit množství vyprodukovaného odpadu.

Chraňte své telefony stejně jako chráníte před nepřízní počasí sebe

Operátoři rozdají ukrajinským uprchlíkům desítky tisíc SIM karet

Domov

Tuzemští mobilní operátoři dodají přes neziskové organizace uprchlíkům z Ukrajiny desítky tisíc přednabitých mobilních SIM karet. Ve spolupráci se slovenskými a maďarskými operátory pak posílí na hranicích s Ukrajinou signál prostřednictvím mobilních základnových stanic, které dali k dispozici. Vyplývá to z dnešních vyjádření firem pro ČTK.

Ilustrační foto

Technika

Aplikace pro covidové certifikáty Tečka měla 6,4 milionu stažení

Mobilní aplikace pro covidové certifikáty Tečka měla dosud 6,4 milionu stažení, kontrolní aplikace čTečka 1,4 milionu. Na twitteru o tom informovala Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT). Aplikace, která umožnila nahrát si do mobilního telefonu potvrzení o očkování proti covidu-19, o prodělání nemoci nebo výsledek testu, je v provozu od konce loňského června.

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy