Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Digitální občanku už využívají statisíce lidí, eDoklady nově akceptuje i policie

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Od spuštění aplikace eDoklady dne 20. ledna si ji stáhlo přibližně 350 000 lidí, informoval novináře ředitel Digitální a Informační Agentury (DIA) Martin Mesršmíd. Od začátku dubna, kdy policie začala uznávat digitální průkaz totožnosti v mobilních telefonech, si ji stáhlo dalších 20 000 lidí.

Policie má k dispozici 6500 zařízení, která umožňují čtení elektronických dokladů. Tyto zařízení využívají především příslušníci pořádkové, dopravní a cizinecké policie, uvedl náměstek policejního prezidenta David Fulka na tiskové konferenci.

Zatím policisté nezaznamenali při kontrolách elektronických dokladů žádné zásadní problémy. "Aplikace skutečně funguje," potvrdil Fulka. Policie má vlastní systém čtení průkazů, přičemž úložiště i přenos dat jsou zašifrované, což zajišťuje vysokou úroveň bezpečnosti.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl, že začátek akceptace elektronické verze průkazů o tři měsíce dříve, než se původně plánovalo, svědčí o tom, že policie považuje digitální doklady za užitečné a kvalitní. Používání elektronických dokladů zůstává dobrovolné a platí i plastová verze průkazů.

Elektronické doklady přijímá 540 institucí, uvedl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Budou moci být vyzkoušeny i při nadcházejících volbách, avšak pouze dobrovolně v rámci pilotních projektů. Postupně budou elektronické doklady přijímat i další úřady, od července například soudy či úřady práce. V budoucnu by mohly být v eDokladech přidány i další dokumenty, jako jsou řidičské průkazy, kartičky pojištěnce nebo potvrzení o studiu.

Aplikace eDoklady je dostupná v oficiálních obchodech App Store pro Apple a Google Play pro Android. Ověření elektronického občanského průkazu probíhá prostřednictvím QR kódu, který mobilní telefon uživatele zobrazí ověřovacímu mobilnímu telefonu. Další možností je načíst QR kód umístěný na ověřovacím místě a poté odsouhlasit sdílení údajů v mobilním telefonu. Třetí možností je ověření identity mezi lidmi, například při dopravní nehodě. 

Témata:  občanský průkaz mobily

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.