Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Digitální občanku už využívají statisíce lidí, eDoklady nově akceptuje i policie

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Od spuštění aplikace eDoklady dne 20. ledna si ji stáhlo přibližně 350 000 lidí, informoval novináře ředitel Digitální a Informační Agentury (DIA) Martin Mesršmíd. Od začátku dubna, kdy policie začala uznávat digitální průkaz totožnosti v mobilních telefonech, si ji stáhlo dalších 20 000 lidí.

Policie má k dispozici 6500 zařízení, která umožňují čtení elektronických dokladů. Tyto zařízení využívají především příslušníci pořádkové, dopravní a cizinecké policie, uvedl náměstek policejního prezidenta David Fulka na tiskové konferenci.

Zatím policisté nezaznamenali při kontrolách elektronických dokladů žádné zásadní problémy. "Aplikace skutečně funguje," potvrdil Fulka. Policie má vlastní systém čtení průkazů, přičemž úložiště i přenos dat jsou zašifrované, což zajišťuje vysokou úroveň bezpečnosti.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl, že začátek akceptace elektronické verze průkazů o tři měsíce dříve, než se původně plánovalo, svědčí o tom, že policie považuje digitální doklady za užitečné a kvalitní. Používání elektronických dokladů zůstává dobrovolné a platí i plastová verze průkazů.

Elektronické doklady přijímá 540 institucí, uvedl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Budou moci být vyzkoušeny i při nadcházejících volbách, avšak pouze dobrovolně v rámci pilotních projektů. Postupně budou elektronické doklady přijímat i další úřady, od července například soudy či úřady práce. V budoucnu by mohly být v eDokladech přidány i další dokumenty, jako jsou řidičské průkazy, kartičky pojištěnce nebo potvrzení o studiu.

Aplikace eDoklady je dostupná v oficiálních obchodech App Store pro Apple a Google Play pro Android. Ověření elektronického občanského průkazu probíhá prostřednictvím QR kódu, který mobilní telefon uživatele zobrazí ověřovacímu mobilnímu telefonu. Další možností je načíst QR kód umístěný na ověřovacím místě a poté odsouhlasit sdílení údajů v mobilním telefonu. Třetí možností je ověření identity mezi lidmi, například při dopravní nehodě. 

Témata:  občanský průkaz mobily

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 21:47

Česko reaguje na další ohnisko slintavky a kulhavky na Slovensku

Jen několik desítek kilometrů od hranic s Českem panuje podezření na slintavku a kulhavku na farmě. V neděli o tom informoval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). V reakci má podle jeho slov dojít ke zpřísnění opatření na hranicích se Slovenskem.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.