Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bartoš: Češi by mohli využívat elektronický občanský průkaz od roku 2023

Ivan Bartoš (Piráti)
Ivan Bartoš (Piráti)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Češi by mohli v roce 2023 začít využívat elektronický občanský průkaz vedle stávající kartičky s osobními údaji. Stejně tak nebudou muset mít u sebe například řidičský průkaz při silniční kontrole, ale bude jim stačit jen občanský průkaz. Na briefingu po dnešním kulatém stole o digitalizaci pořádaném Hospodářskou komorou ČR to řekl místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Podle Bartoše bude mnoho lidí stále volit způsob mít u sebe kartičku s identifikačními údaji, ale vedle toho bude možnost identifikovat se například prostřednictvím mobilu s tím, že data ke každé osobě jsou již někde uložená a je možné s nimi pracovat.

Vláda se ve svém programovém prohlášení zavázala, že chce služby státu postupně digitalizovat do začátku roku 2025. Zároveň chce co nejrychleji zrušit povinnost nosit u sebe průkazy a dokumenty, pokud je stát může ověřit jinak. Pokud občan státu data jednou poskytne, už je po něm stát nesmí znovu vyžadovat.

Dnešním dnem vstupuje v účinnost soubor zákonů umožňujících digitalizaci státní správy pod souhrnným označením DEPO. Zásadní úpravy se díky zákonu dočkala oblast státem regulovaného cloudu (tj. sítě vzájemně propojených vzdálených serverů), kde si nově může veřejná instituce pořídit pouze takovou cloudovou aplikaci, která je zapsána v katalogu cloud computingu vedeném ministerstvem vnitra. Úřady také mají také od dnešního dne povinnost publikovat data ze své úřední desky ve strojově čitelném formátu v Národním katalogu otevřených dat.

Významných změn ode dneška doznává také oblast elektronických spisových služeb. Jejich dodavatele čeká atestace, která má zajistit shodu všech systémů s legislativou a národním standardem. Prováděcí právní normy a pravidla pro testování však k dnešními dosud nejsou známá. "Ačkoliv široká veřejnost dopady nově platných pravidel okamžitě nepocítí, z pohledu českého eGovernmentu je dnešní den významným milníkem,“ uvedl Vladimír Přech ze společnosti Gordic.

Zákon má postupnou účinnost, některé jeho důležité části začnou platit až během dalších let. To se týká například rozšíření počtu uživatelů datové schránky o všechny podnikající osoby od roku 2023, nebo například kontrola řidičů bez nutnosti prokazovat se řidičským průkazem. Všechny obce budou muset nejpozději k 31. prosinci 2023 přejít na elektronický způsob vedení spisové služby se všemi zákonnými náležitostmi. Školy čeká stejná povinnost o rok později.

Témata:  občanský průkaz Ivan Bartoš

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy