občanský průkaz

Evropský parlament

Ministři EU budou řešit digitální peněženku k prokazování totožnosti v unii

Svět

Ministři zemí EU by měli v úterý řešit zavedení takzvané digitální peněženky, kterou by obyvatelé unie mohli používat k prokazování totožnosti napříč členskými státy. Digitální peněženka bude mít formu mobilní aplikace. Na evropský rámec bude reagovat i česká verze digitální peněženky, takzvaná eDokladovka. Před odjezdem na jednání do Bruselu to dnes uvedl vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš, který bude jednání ministrů sedmadvacítky předsedat.

Ivan Bartoš (Piráti)

Bartoš: Češi by mohli využívat elektronický občanský průkaz od roku 2023

Domov

Češi by mohli v roce 2023 začít využívat elektronický občanský průkaz vedle stávající kartičky s osobními údaji. Stejně tak nebudou muset mít u sebe například řidičský průkaz při silniční kontrole, ale bude jim stačit jen občanský průkaz. Na briefingu po dnešním kulatém stole o digitalizaci pořádaném Hospodářskou komorou ČR to řekl místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Ministerstvo vnitra

Na občance už nebude rodné číslo? Úřady nejsou připravené, změna se posouvá

Domov

Ministerstvo vnitra chce o tři roky prodloužit dobu, po kterou se budou do občanských průkazů zapisovat rodná čísla. Podle materiálu, který na přelomu ledna a února prošel připomínkovým řízením, nejsou úřady na vypuštění tohoto údaje zatím připraveny. Podle novely zákona o informačních registrech, schválené před více než osmi lety, měli začít lidé dostávat občanské průkazy bez rodných čísel od počátku roku 2020. S odkladem nesouhlasí Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Občanský průkaz

Povinné otisky prstů v občance, navrhuje EU

Svět

Brusel - Evropská komise (EK) dnes představila nová protiteroristická opatření, která mají zmenšit manévrovací prostor teroristů a dalších zločinců. Cílem návrhu je podle komise zabránit jim v přístupu k prostředkům, které potřebují k plánování, financování a páchání trestných činů. Jedním z navrhovaných opatření jsou povinné otisky prstů a snímek obličeje na čipu v průkazech totožnosti, což má znesnadnit padělání dokladů a jejich zneužití pro vstup do EU ze zemí mimo blok.

Ministerstvo vnitra

Od července budou občanky povinně s čipem

Domov

Praha - Ministerstvo vnitra začne od 1. července vydávat pouze občanské průkazy s elektronickým čipem. V první fázi budou občané moci využít zhruba 30 služeb státní správy a prostřednictvím nového průkazu si vyřídí třeba daňové přiznání či různé sociální dávky.

Senát Parlamentu ČR

Senát posvětil používání čipových občanských průkazů

Domov

Praha - Senát dnes schválil návrh nového zákona o elektronické identifikaci. Občanské průkazy s čipem by měly lidem umožnit přihlášení do různých systémů státní správy a vyřizování některých záležitostí bez nutnosti návštěvy úřadu.

Ministerstvo vnitra

Poslanci schválili pravidla pro užití čipových občanských průkazů

Domov

Praha - Sněmovna dnes schválila návrh nového zákona o elektronické identifikaci, který zakotví pravidla například pro používání občanských průkazů s čipem podle evropských směrnic. Průkazy mají lidem umožnit přihlášení do různých systémů státní správy a vyřizování některých záležitostí bez nutnosti návštěvy úřadu. Norma nyní míří do Senátu, pak ji ještě musí podepsat prezident.

Poslanecká sněmovna

Sněmovna schválila plošné zavedení občanek s čipem

Domov

Praha - Sněmovna dnes schválila novelu, podle níž bude stát plošně vydávat zdarma občanské průkazy s elektronickým kontaktním čipem, nyní se za něj platí 500 korun. ODS neprosadila opětovné vrácení normy do druhého čtení. O změně nyní budou rozhodovat senátoři.

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády České republiky

Očipované občanky by mohly fungovat od roku 2018, plánuje Sobotka

Domov

Hradec Králové - Občanské průkazy s elektronickým čipem by mohly začít fungovat v roce 2018. Při zahájení dnešní konference Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS) v Hradci Králové to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Nové průkazy by měly umožnit vyřizovat některé záležitosti s úřady bez jejich návštěvy. Stát podle Sobotky připravuje i další projekty, například elektronickou neschopenku či takzvaný e-recept.

Miloš Zeman

Domov

Od příštího roku bude na občankách vyznačeno trvalé bydliště na radnici

Praha - Lidé, kteří mají trvalé bydliště na radnicích, budou mít od příštího roku tento údaj vyznačován v občanských průkazech. Změnu přinese novela o evidenci obyvatel, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Předloha také ponechá trvalé bydliště mezi povinnými informacemi v průkazu. Podle nynější úpravy si obyvatelé mohli od ledna příštího roku vybrat, zda bydliště v průkazu chtějí mít, nebo ne.

Ministerstvo vnitra

Dobrý zpráva pro občany: Běhání po úřadech možná brzy skončí

Domov

Praha - Ministerstvo vnitra připravilo zákon o občanských průkazech, který příští týden projedná vláda. Průkazy mají být opatřeny elektronickým čipem, což má lidem umožnit přihlášení do různých systémů státní správy a vyřídit některé věci bez návštěvy úřadu.

Ministerstvo vnitra

Občanky se změní. Poznají se lidé s bydlištěm na radnici

Domov

Praha - Vláda souhlasí s tím, aby lidé měli od příštího roku vyznačeno v občanských průkazech, pokud mají trvalé bydliště na obecních úřadech. Návrh je součástí novely zákona o evidenci obyvatel, kterou dnes podle informací z tiskového odboru schválila vláda. Novela zamíří do Sněmovny. Loni bylo na úřadech přihlášeno 381.000 občanů, podle ministerstva vnitra přitom je v Česku kolem 70.000 bezdomovců.

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy