Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Povinné otisky prstů v občance, navrhuje EU

Občanský průkaz
Občanský průkaz "pastafariána" Lukáše Nového
Foto: Lukáš Nový

Brusel - Evropská komise (EK) dnes představila nová protiteroristická opatření, která mají zmenšit manévrovací prostor teroristů a dalších zločinců. Cílem návrhu je podle komise zabránit jim v přístupu k prostředkům, které potřebují k plánování, financování a páchání trestných činů. Jedním z navrhovaných opatření jsou povinné otisky prstů a snímek obličeje na čipu v průkazech totožnosti, což má znesnadnit padělání dokladů a jejich zneužití pro vstup do EU ze zemí mimo blok.

Mezi další navrhovaná opatření patří snadnější přístup úřadů k elektronickým důkazům a finančním informacím v jiných členských zemích nebo omezení dostupnosti některých chemikálií, aby tyto látky nemohli zneužít teroristé. Komise chce také posílit kontroly dovozu a vývozu palných zbraní.

Návrh na povinné otisky prstů a zobrazení obličeje podle agentury Reuters patrně vzbudí protesty v zemích jako je Německo, které si zakládají na ochraně osobních dat. Jeho uvedení do praxe je rozloženo na pět let a musejí jej ještě schválit členské státy unie a Evropský parlament. Navrhované nařízení nezavádí povinné průkazy totožnosti v celé EU, modernizuje ale bezpečnostní prvky těch stávajících.

Komise také odhadla, že v současné době zhruba 80 milionů Evropanů vlastní občanský průkaz, který není strojově čitelný a neobsahuje biometrické údaje. Občanské průkazy mají podle Reuters všechny unijní země s výjimkou Británie, Irska a Dánska. V Rakousku nebo Švédsku si lidé mohou zvolit, jestli doklad totožnosti chtějí, nebo ne. Liší se také podoby průkazů.

Témata:  občanský průkaz Evropská komise (EK) Česká republika

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.