Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministři EU budou řešit digitální peněženku k prokazování totožnosti v unii

Evropský parlament
Evropský parlament
Foto: Pixabay

Ministři zemí EU by měli v úterý řešit zavedení takzvané digitální peněženky, kterou by obyvatelé unie mohli používat k prokazování totožnosti napříč členskými státy. Digitální peněženka bude mít formu mobilní aplikace. Na evropský rámec bude reagovat i česká verze digitální peněženky, takzvaná eDokladovka. Před odjezdem na jednání do Bruselu to dnes uvedl vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš, který bude jednání ministrů sedmadvacítky předsedat.

Digitální peněženka je součástí návrhu elektronické identity v EU, tzv. eIDAS 2.0. Jeho cílem je zavést pro alespoň 80 procent občanů EU k přístupu ke klíčovým veřejným službám spolehlivé, jednoduché a důvěryhodné řešení v oblasti digitální identifikace. Aplikace by měla zároveň umožnit jednotlivcům i firmám využívání komerčních služeb v celé EU.

Ministři mají jednat i o regulaci umělé inteligence, IT vybavení pro Ukrajinu nebo digitálním vzdělávání. Podle posledních výsledků DESI indexu si pouze 54 procent dospělé evropské populace osvojilo základní digitální dovednosti a EU také trápí enormní nedostatek IT expertů, zejména na kybernetickou bezpečnost. Ministři proto povedou diskusi o tom, jak tento trend zvrátit.

"Otázka digitálních dovedností je naprosto klíčová k tomu, aby se nám dařilo využívat benefity digitální transformace naplno. S využitím finančních zdrojů z evropských programů se budeme v příštím roce v ČR této oblasti věnovat prioritně. Plánujeme například rozvinout silnou spolupráci se soukromým sektorem a neziskovými organizacemi," uvedl Bartoš.

Shoda evropských zemí na jednotné digitální identitě a na aktu o umělé inteligenci je jednou z priorit Česka během jeho končícího předsednictví v Radě EU.

Témata:  občanský průkaz EU

Aktuálně se děje

17. června 2024 15:53

V Libavé explodovala munice, armáda potvrdila jedno úmrtí

Ve vojenském prostoru Libavá nedaleko Olomouce došlo dopoledne během plánovaného výcviku pyrotechniků k výbuchu zatím nespecifikované munice. Na místě zasahovaly vrtulníky Zdravotnické záchranné služby. Ministerstvo obrany později informovalo, že výbuch si vyžádal jednu oběť.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy