Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NÚKIB varuje před podvodnými telefonáty z banky. Jak probíhají?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varuje veřejnost před případy podvodných telefonátů, ve kterých se neznámý útočník vydávající se za pracovníka banky snaží pod nátlakem a s odkazem na NÚKIB či jeho zaměstnance přinutit oběť k převodu finančních prostředků na "rezervní účet", aby se vyhnula fiktivní hrozbě odcizení těchto prostředků kyberútočníkem.

V uplynulých hodinách obdržel NÚKIB podle informací na svém webu hlášení o několika případech podvodných telefonátů souvisejících s úřadem. "Útočník využívá dva základní scénáře, kdy napodobuje (tzv. podvrhne) reálná telefonní čísla NÚKIB a vydává se za zaměstnance úřadu, nebo se vydává za zaměstnance bankovních institucí, volá z telefonních čísel podobných centrálním linkám bankovních domů a na zaměstnance NÚKIB se „pouze“ odkazuje," píše.

V obou případech se podvodníci podle úřadu snaží pod časovým nátlakem přesvědčit své oběti, že kvůli různým hrozbám je potřeba převést finanční částku z jejich bankovních účtů na „rezervní, záložní účet“. Zastřešují se tím, že celá transakce je pod dozorem NÚKIB.

"Pro větší důvěryhodnost pak používají útočníci jména zaměstnanců NÚKIB, která čerpají pravděpodobně z veřejně dostupných zdrojů. Jedním z jejich podpůrných argumentů je, že si lze jméno zaměstnance ověřit telefonicky přímo u NÚKIB nebo ze zmíněných veřejně dostupných zdrojů. Jedná se o podvod!" varuje úřad.

Oběť útoku o pak své finanční prostředky přijde. "Na základě neověřených telefonátů či komunikace s neznámými osobami prostřednictvím SMS, e-mailů či jiných zpráv rozhodně nedělejte žádná unáhlená rozhodnutí v podobě převodu finančních prostředků, sdílení důvěrných informací o sobě nebo svých bankovních či jiných účtech," apeluje úřad.

Oběti takového útoku by se měly neprodleně spojit pomocí oficiálních kontaktů se svou bankou a Policií ČR.

Témata:  podvod mobily

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 13:02

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.