Policie varuje před sofistikovaným podvodem
Policie opět upozornila na nový a sofistikovaný podvod, kdy se pachatelé vydávají za pracovníky státních institucí a z lidí se snaží vylákat citlivé informace či údaje do internetového bankovnictví.
Policie opět upozornila na nový a sofistikovaný podvod, kdy se pachatelé vydávají za pracovníky státních institucí a z lidí se snaží vylákat citlivé informace či údaje do internetového bankovnictví.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varuje veřejnost před případy podvodných telefonátů, ve kterých se neznámý útočník vydávající se za pracovníka banky snaží pod nátlakem a s odkazem na NÚKIB či jeho zaměstnance přinutit oběť k převodu finančních prostředků na "rezervní účet", aby se vyhnula fiktivní hrozbě odcizení těchto prostředků kyberútočníkem.
Mezinárodní gang údajně připravil dvě české banky a jednu pojišťovnu o 1,4 miliardy korun. Využil k tomu fiktivní obchody s ocelí. Česká policie kvůli tomu navrhla obžalovat čtyři lidi, a to tři občany České republiky a jednoho cizince.
Pražští kriminalisté obvinili z podvodu osmačtyřicetiletou ženu, jež zveřejnila na sociálních sítích smyšlenou historku o třech sirotcích, kterým zemřeli rodiče při dopravní nehodě. Příběh byl ale vymyšlený a nehoda se nestala. Lidé na zřízený účet poslali více než 1,3 milionu korun. Ženě hrozí trest odnětí svobody až na osm let, uvedla dnes v tiskové zprávě policejní mluvčí Eva Kropáčová.
Petru Stojkovi, který podle obžaloby předstíral 12 let mentální retardaci a pobíral invalidní důchod a příspěvky na péči a mobilitu, dnes odvolací pražský městský soud potvrdil čtyři roky vězení. Zamítl odvolání státního zástupce, který požadoval vyšší trest. Stojkovým odvoláním se soud nezabýval, podle odvolacího senátu bylo podáno opožděně.
Italská policie rozbila síť sňatkových podvodníků, kteří se přes internet seznamovali s důvěřivými ženami a posléze z nich vylákali tisíce eur. V rámci policejní operace nazvané Casanova bylo zatčeno 15 lidí a zabaveno 1,4 milionu eur (asi 36,5 milionu Kč). Informovala o tom dnes agentura ANSA.
Banky v poslední době zaznamenaly nárůst útoků na jejich klienty formou tzv. vishingu. Jde o volání z podvrženého telefonního čísla s cílem vylákat z klientů údaje o jejich platební kartě. ČTK o tom dnes informovala Česká bankovní asociace. Ta připomíná klientům, že jejich banka by po nich citlivé údaje tímto způsobem nikdy nechtěla.
Krajský soud v Brně dnes otevřel případ muže, který se podle obžaloby u Komerční banky dvakrát pokusil o neoprávněný převod v celkové výši téměř dvou miliard korun.
Exekutorská komora ČR varuje před podvodnými telefonáty, ve kterých se neznámí lidé vydávají za exekutora a požadují uhrazení smyšlené částky na účet u České spořitelny. Na e-mailové adresy pak zasílají falešné faktury s výhrůžkou, že v případě nezaplacení adresátovi zablokují bankovní účet.
Zatím neznámí podvodníci napadli twitterové účty mnoha známých a bohatých lidí, včetně šéfů velkých technologických firem, ale i politiků, celebrit a také samotných podniků. Jménem skutečných vlastníků účtů hackeři tvrdili, že chtějí pomoci a že když jim někdo pošle 1000 dolarů, obdrží za to dvojnásobek, tedy 2000 USD (téměř 47.000 Kč). Platbu žádali v bitcoinech.
Český statistický úřad (ČSÚ) varuje podnikatele před podvodnou výzvou k zaplacení údajné registrace firmy v Registru ekonomických subjektů, který spravuje právě ČSÚ. Zasílaná je i do datových schránek. Úřad s výzvou ale nemá nic společného. ČTK o tom dnes informoval jeho mluvčí Jan Cieslar.
V Brně se objevili podvodníci, kteří obcházejí lidi s pokladničkou a tvrzením, že vybírají peníze na boj s koronavirem ve Fakultní nemocnici u svaté Anny. Nahlásili to pacienti, řekla dnes ČTK mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Podle ní nemocnice žádnou takovou spolupráci nemá a nic podobného by nechtěla. Policie zatím nic takového neprověřuje, uvedl její mluvčí Pavel Šváb.
Českem se šíří podvodné e-maily obsahující zavirovanou přílohu. Zpráva upozorňuje adresáta na údajný dluh a vybízí ke kontrole přiložených informací o platbě. V případě otevření přílohy se malware nahraje do počítače. Na případ dnes na svém webu upozornilo Národní centrum kybernetické bezpečnosti (NCKB). Lidem doporučuje na podobné zprávy nereagovat a neotvírat přílohu.
Člověk vydávající se za amerického vojáka chtěl po ženě z Blanenska po jejich seznámení na internetu peníze. Žena to ohlásila policii. Obdobných případů podle policie v ČR přibývá, varují před nimi. Na policejním webu to dnes uvedla mluvčí Lenka Koryťáková.
Zhruba třicetiletá žena z Ostravy podle policie předstírala za pomoci svých rodičů duševní onemocnění. Na sociálních příspěvcích tak během tří let neoprávněně získala 400.000 korun. V tu dobu přitom vycestovala mimo republiku nebo páchala trestnou činnost. Novinářům to dnes sdělila policejní mluvčí Soňa Štětínská.
Počítačoví piráti neustále hledají cesty, jak se dostat na cizí bankovní účty. Tentokrát to zkouší přes zasílání bezpečnostního upozornění uživatelům. Samozřejmě jde ale o podvod. Před novým typem útoku varovala Česká spořitelna.
Neznámý podvodník připravil prostřednictvím sociálních sítí třiačtyřicetiletou ženu z Hradce Králové o 1,3 milionu korun. Podvodník vystupoval jako námořní inženýr z Norska. Žena se s ním seznámila na internetové seznamce a postupně mu peníze poslala na poštovné na poslání balíku a na zaplacení různých fiktivních poplatků. Když žena žádný balík nedostala, obrátila se na policii.
Asi 40 procent uprchlíků prověřovaných v Německu při azylovém řízení udalo v žádosti chybný věk a prohlásilo se za nezletilé. Podle serveru Focus Online to vyplývá z dosud nezveřejněné studie Institutu soudního lékařství na Münsterské univerzitě. Institut v letech 2007 až 2018 vydal téměř 600 posudků k určení stáří žadatelů.
Americká internetová společnost Google se dohodla s francouzskými úřady, že zaplatí téměř jednu miliardu eur (25,9 miliardy Kč), aby urovnala vyšetřování, které se týká podezření z daňových podvodů a které začalo před čtyřmi lety. Dohoda by mohla vytvořit právní precedens pro další velké technologické společnosti ve Francii, informovala agentura Reuters.
O sportu se často tvrdí, že učí společnost a samotné sportovce fair-play a slušnému chováni. Jenže touha po vítězství je často větší než slušnost a zásady, a tak sportovci podvádějí. Vybrali jsme pro vás pět nejpodivnějších nečistých snah dosáhnout ve sportu vavřínů vítězů.
Podvody a podvodníci patří mezi zločineckou „elitu“. Jsou to většinou lidé velmi chytří a vzdělaní a dokážou své oběti okouzlit do takové míry, že ty jim svěří i své poslední peníze. Jejich chování i příběhy v lidech často vzbuzují sympatie, ale nezapomínejme, že jsou to zločinci, kteří neváhají využít dobroty či hlouposti a touhu po penězích ostatních. Vybrali jsme pro vás „pětku“ legendárních podvodníků
Jako každý lidský obor ani vědě se nevyhýbá řádění podvodníků a slavomanů všeho druhu. Pohnutky jsou většinou stejné jako v jiných oborech: získat slávu, peníze a uznání. Pokud se ovšem na podvod přijde důsledkem je nejen ostuda a veřejné zatracení, ale i šíření legend a ohrožení života. Vybrali jsme pro vás pět největších vědeckých ostud.
Ženu (67) z Brněnska přes internet oslovil muž vydávající se za amerického herce a podvodem z ní vylákat téměř dva miliony korun. Poté, co mu žena peníze poslala, muž s ní přestal komunikovat. Případ vyšetřuje policie. Na policejním webu to dnes uvedl mluvčí Bohumil Malášek.
12:33
Česko během probíhajícího týdne zaskočila zpráva o hospitalizaci Terezy Ramby, která přiznala blíže nespecifikované zdravotní potíže. O něco později se objevily informace o diagnóze. Jaké jsou ale vyhlídky oblíbené herečky? Nejnovější zprávy jsou pozitivní.
Zdroj: Jiří Hrubý
Hnutí ANO požaduje odvolání Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) z čela Poslanecké sněmovny a plánuje kvůli tomu podle informací České televize iniciovat mimořádnou schůzi. Zatímco Alena Schillerová (ANO) trvá na tom, že Pekarová Adamová ve své roli selhala, sama šéfka TOP 09 dává jasně najevo, že se své funkce nehodlá vzdát bez boje.