Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pražští policisté obvinili ženu z podvodu se sbírkou na sirotky

Městská policie hl. m. Prahy
Městská policie hl. m. Prahy
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Pražští kriminalisté obvinili z podvodu osmačtyřicetiletou ženu, jež zveřejnila na sociálních sítích smyšlenou historku o třech sirotcích, kterým zemřeli rodiče při dopravní nehodě. Příběh byl ale vymyšlený a nehoda se nestala. Lidé na zřízený účet poslali více než 1,3 milionu korun. Ženě hrozí trest odnětí svobody až na osm let, uvedla dnes v tiskové zprávě policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Obviněná na začátku loňského srpna na sociální síti uveřejnila článek o třech sirotcích, kterým zemřeli rodiče, a nikdo se o ně nepostaral. "Na pomoc dětem zveřejnila v článku také číslo účtu a požádala veřejnost o zaslání finančních darů, které měly usnadnit dětem další život," uvedla Kropáčová.

Lidé za pouhé dva dny zaslali na účet více než 1,3 milionu korun. "Kriminalisté se případem začali zabývat okamžitě poté, co jsme obdrželi první dotaz týkající se sbírky a údajné dopravní nehody," uvedla mluvčí.

Na základě prošetřování věci kriminalisté zjistili, že si všechny informace uvedené v článku žena vymyslela, aby vzbudila vlnu solidarity a touhu pomoci nezaopatřeným dětem. Účet, který byl ke sbírce zřízen, si žena založila sama těsně před zveřejněním a byl veden na její jméno.

"Kriminalisté z důvodu podezření z podvodu okamžitě zablokovali účet a tak zabránili výběru zaslaných finančních darů a zablokovali i přijímání dalších darů," uvedla Kropáčová. Do falešné sbírky stačilo přispět bezmála 1300 lidí.

Pro urychlení vrácení všech peněz zřídila pražská policie telefonní linku, na kterou se přihlásilo několik stovek poškozených.

Témata:  krimi podvod

Aktuálně se děje

25. května 2024 21:53

Zastavení invaze do Rafahu posílí Hamás, tvrdí Británie

Britská vláda zkritizovala rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který nařídil Izraeli okamžitě zastavit vojenskou ofenzívu ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Podle Londýna toto rozhodnutí posílí palestinské hnutí Hamás, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy