reklama

Obviněná na začátku loňského srpna na sociální síti uveřejnila článek o třech sirotcích, kterým zemřeli rodiče, a nikdo se o ně nepostaral. "Na pomoc dětem zveřejnila v článku také číslo účtu a požádala veřejnost o zaslání finančních darů, které měly usnadnit dětem další život," uvedla Kropáčová.

Lidé za pouhé dva dny zaslali na účet více než 1,3 milionu korun. "Kriminalisté se případem začali zabývat okamžitě poté, co jsme obdrželi první dotaz týkající se sbírky a údajné dopravní nehody," uvedla mluvčí.

Na základě prošetřování věci kriminalisté zjistili, že si všechny informace uvedené v článku žena vymyslela, aby vzbudila vlnu solidarity a touhu pomoci nezaopatřeným dětem. Účet, který byl ke sbírce zřízen, si žena založila sama těsně před zveřejněním a byl veden na její jméno.

"Kriminalisté z důvodu podezření z podvodu okamžitě zablokovali účet a tak zabránili výběru zaslaných finančních darů a zablokovali i přijímání dalších darů," uvedla Kropáčová. Do falešné sbírky stačilo přispět bezmála 1300 lidí.

Pro urychlení vrácení všech peněz zřídila pražská policie telefonní linku, na kterou se přihlásilo několik stovek poškozených.

reklama