reklama

Před podvodnými výzvami, které požadují zaplatit poplatek za vedení v Administrativním registru ekonomických subjektů (ARES) dnes varovalo také ministerstvo financí, které databázi ARES spravuje. Zápis do registrů není zpoplatněn.

ČSÚ upozornil, že písemnost nemá znaky oficiálního dopisu ČSÚ. "Prosíme uživatele, aby na tyto podvodné e-maily či zprávy v datových schránkách nereagovali. V případě pochybností prosím kontaktujte informační servis Českého statistického úřadu, ať již telefonicky či e-mailem," uvedl Cieslar. Zápis do Registru ekonomických subjektů není nijak zpoplatněn, je aktualizován na základě administrativních zdrojů.

"V současné době jsou prostřednictvím datové schránky p3evem5 zasílány výzvy k úhradě poplatku ve výši 1000 Kč za vedení v registru. Odesílatelem je soukromá společnost registr subjektů s.r.o. Formát výzvy se snaží navodit falešný dojem, že se jedná o úřední výzvu, spojenou s Administrativním registrem ekonomických subjektů (ARES). Tak tomu v žádném případě není," upozornilo pak MF.

Veškerou komunikaci ČSÚ se subjekty lze ověřit na webových stránkách úřadu v aplikaci "Výkazy podle IČO" (v záložce "Výkazy, sběr dat"). Pokud ČSÚ provádí jakékoliv statistické zjišťování, je o něm subjekt vždy předem informován.

Obdobnými podvodnými výzvami se od roku 2010 zabýval ČSÚ již několikrát. "Firmy a drobné podnikatele bychom chtěli opětovně upozornit, aby pečlivě sledovali informaci, kdo, co a za kolik jim v zaslaných dopisech vlastně nabízí," dodal Cieslar.

Výzva využívá tzv. poštovních datových zpráv, které si mohou uživatelé datových schránek posílat mezi sebou. Standardně je jejich posílání zpoplatněno, ale stát po dobu trvání nouzového stavu umožnil jejich zasílání zdarma.