Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policie varuje před sofistikovaným podvodem

Policie ČR, ilustrační foto
Policie ČR, ilustrační foto
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Policie opět upozornila na nový a sofistikovaný podvod, kdy se pachatelé vydávají za pracovníky státních institucí a z lidí se snaží vylákat citlivé informace či údaje do internetového bankovnictví.

Policie na podvod upozornila již minulý týden s tím, že podvodníci s pomocí hlasového automatu informují volaného o údajném přeplatku na dani a snaží se získat citlivé informace a především přístupové údaje lidí do internetového bankovnictví.

"Ministerstvo financí ČR a Finanční správa ČR nikdy k telefonátům nevyužívají navolávací hlasové automaty a v SMS zprávách nikdy nezasílají odkazy. Na SMS zprávy a telefonáty nijak nereagujte. Hovory zavěste a případně varujte své okolí," apelovala policie na občany.

Dnes policie uvedla, že navzdory varování se vlna podvodů skutečně rozjela. Strážci zákona popsali, že jakmile se pachatelé dostanou do bankovnictví, volají a vydávají se za bankéře, přičemž znají všechny potřebné informace. Proto se legenda o napadení účtu může zdát jako důvěryhodná.

"Následuje klasická manipulace podvodníka k převodům na 'bezpečný účet', vylákání vzdáleného přístupu do vašeho zařízení a nově nalákání na stažení bankovní aplikace z neznámého zdroje. Aplikace z vás má vylákat PIN pod legendou jeho změny a má i další NFC funkce na získání údajů," vysvětlili policisté.

Podvodníci údajně dokážou napodobit jakékoliv telefonní číslo při hovoru i SMS zprávě. "Zavěste a vše raději ověřte ve své bance. Pak už bývá pozdě. Šiřte, prosíme, dále. Ať vaši blízcí a přátelé nepřijdou zbytečně o všechny úspory," dodala policie.

Témata:  podvod Policie ČR

Související

Aktuálně se děje

9:56

Rudolf Merkner promluvil o rozvodu s Janou Bernáškovou. Řekl, co je těžké

V šoubyznyse to není jen o nových láskách či svatbách, ale i rozchodech a rozvodech. Loni se rozpadlo manželství scénáristy a režiséra Rudolfa Merknera s herečkou Janou Bernáškovou. Merkner nyní přiznal, s čím je pro něj těžké vyrovnat. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Schůze Poslanecké sněmovny

Předsedou Poslanecké sněmovny byl zvolen Tomio Okamura

Poslanci Poslanecké sněmovny ve středu zvolili Tomia Okamuru (SPD) do funkce předsedy dolní komory Parlamentu. Okamura získal v tajné volbě 107 hlasů ze 197 odevzdaných, čímž těsně překonal potřebnou většinu. Jeho protikandidát, lidovec Jan Bartošek, získal podporu 81 poslanců. Zvolením předsedy se uzavřel první zásadní bod ustavující schůze a nově vznikající koalice tak prosadila svého klíčového kandidáta.