Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V červnu na zařízení s Androidem nejvíce útočil reklamní program Andreed

Mobily, ilustrační fotografie
Mobily, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

V Česku v červnu nejvíce na zařízení s Androidem útočil reklamní program Andreed. Následuje trojský kůň Triada, který je rizikem pro elektronické platby v aplikacích. Přes pokles počtu detekcí je v Česku nadále rizikem také bankovní škodlivý program Cerberus.Uvedla to bezpečnostní firma Eset.

Škodlivý reklamní program Andreed se na přední místa v pravidelné statistice hrozeb pro platformu Android vrátil v dubnu. V červnu ho bezpečnostní specialisté znovu detekovali ve více než třetině všech útoků. Pokud tento trojský kůň infikuje zařízení, zobrazuje na něm nevyžádanou agresivní reklamu. Dokáže také sbírat informace o uživatelích a jejich chování na internetu.

"Od okamžiku, kdy se trojský kůň Andreed vyšplhal do čela našich bezpečnostních statistik, vidíme, že útočníci k jeho šíření využívají falešné verze známých her a jejich různé modifikace. Uživatelé si Andreed stáhnou nejčastěji při hledání neoficiálně upravených aplikací pro Android, které jsou v nabídce neoficiálních obchodů třetích stran. Po stažení přitom není vyloučené, že se daná aplikace bude chovat správně a uživatel nepojme žádné podezření, že by něco nemuselo být v pořádku,“ uvedl analytik Esetu říká Martin Jirkal.

Program Triada ve starších verzích z minulého roku šířil především nevyžádanou reklamu a spam, s novějšími funkcemi se stal rizikem pro elektronické platby v aplikacích. Rizikem v Česku zůstává také bankovní malware Cerberus, přestože počet detekcí byl v jeho případě v červnu nízký.

Témata:  mobily

Související

Aktuálně se děje

10:18

Rusko poprvé v historii poslalo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou raketu

Podle serveru CNN Rusko ve čtvrtek ráno podniklo útok na město Dnipro za použití mezikontinentální balistické rakety (ICBM). Útok zahrnoval také balistickou raketu X-47M2 Kinzhal a sedm řízených střel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.