Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V červnu na zařízení s Androidem nejvíce útočil reklamní program Andreed

Mobily, ilustrační fotografie
Mobily, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

V Česku v červnu nejvíce na zařízení s Androidem útočil reklamní program Andreed. Následuje trojský kůň Triada, který je rizikem pro elektronické platby v aplikacích. Přes pokles počtu detekcí je v Česku nadále rizikem také bankovní škodlivý program Cerberus.Uvedla to bezpečnostní firma Eset.

Škodlivý reklamní program Andreed se na přední místa v pravidelné statistice hrozeb pro platformu Android vrátil v dubnu. V červnu ho bezpečnostní specialisté znovu detekovali ve více než třetině všech útoků. Pokud tento trojský kůň infikuje zařízení, zobrazuje na něm nevyžádanou agresivní reklamu. Dokáže také sbírat informace o uživatelích a jejich chování na internetu.

"Od okamžiku, kdy se trojský kůň Andreed vyšplhal do čela našich bezpečnostních statistik, vidíme, že útočníci k jeho šíření využívají falešné verze známých her a jejich různé modifikace. Uživatelé si Andreed stáhnou nejčastěji při hledání neoficiálně upravených aplikací pro Android, které jsou v nabídce neoficiálních obchodů třetích stran. Po stažení přitom není vyloučené, že se daná aplikace bude chovat správně a uživatel nepojme žádné podezření, že by něco nemuselo být v pořádku,“ uvedl analytik Esetu říká Martin Jirkal.

Program Triada ve starších verzích z minulého roku šířil především nevyžádanou reklamu a spam, s novějšími funkcemi se stal rizikem pro elektronické platby v aplikacích. Rizikem v Česku zůstává také bankovní malware Cerberus, přestože počet detekcí byl v jeho případě v červnu nízký.

Témata:  mobily

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 15:29

Jaromír Soukup a vážné podezření. Tohle se musí vysvětlit

Podnikání Jaromíra Soukupa prošlo v poslední době pořádným zemětřesením. V prosinci se například dražily pražské budovy, v nichž sídlily firmy z celého jeho bývalého impéria. Do aukce se zapojilo i hlavní město Praha, jehož zástupcům se ale něco nelíbí. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.