Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Polsku byly tajně sledovány špionážním softwarem Pegasus stovky lidí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Více než 500 lidí v Polsku bylo tajně sledováno špionážním softwarem Pegasus, uvedl v úterý koordinátor polských bezpečnostních služeb Tomasz Siemoniak.

Nová polská koaliční vláda obvinila předchozí vládu strany Právo a spravedlnost (PiS) z použití systému Pegasus k sledování osob spojených s tehdejší opozicí.

Tato obvinění jsou založena na zprávách od Citizen Lab, specializované jednotky na univerzitě v Torontu, výrobce telefonů Apple a Amnesty International.

Vůdce PiS Jaroslaw Kaczyňski v roce 2022 potvrdil, že Polsko tento program zakoupilo, ale popřel jeho využití proti opozičním politikům.

Ministr spravedlnosti Adam Bodnar nedávno vyjádřil, že cílem vyšetřování je zjistit "přesný počet případů, ve kterých byl Pegasus v Polsku nasazen".

Pegasus je špehovací software vyvíjený izraelskou kybernetickou společností NSO Group, který lze tajně nainstalovat do mobilních telefonů a dalších zařízení s různými verzemi operačních systémů iOS a Android.

Kromě sledování stisků tlačítek a komunikace z telefonu umožňuje také sledovat polohu zařízení a skrytě používat mikrofon a fotoaparát mobilního telefonu. 

Témata:  Polsko mobily

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy