Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Polsku byly tajně sledovány špionážním softwarem Pegasus stovky lidí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Více než 500 lidí v Polsku bylo tajně sledováno špionážním softwarem Pegasus, uvedl v úterý koordinátor polských bezpečnostních služeb Tomasz Siemoniak.

Nová polská koaliční vláda obvinila předchozí vládu strany Právo a spravedlnost (PiS) z použití systému Pegasus k sledování osob spojených s tehdejší opozicí.

Tato obvinění jsou založena na zprávách od Citizen Lab, specializované jednotky na univerzitě v Torontu, výrobce telefonů Apple a Amnesty International.

Vůdce PiS Jaroslaw Kaczyňski v roce 2022 potvrdil, že Polsko tento program zakoupilo, ale popřel jeho využití proti opozičním politikům.

Ministr spravedlnosti Adam Bodnar nedávno vyjádřil, že cílem vyšetřování je zjistit "přesný počet případů, ve kterých byl Pegasus v Polsku nasazen".

Pegasus je špehovací software vyvíjený izraelskou kybernetickou společností NSO Group, který lze tajně nainstalovat do mobilních telefonů a dalších zařízení s různými verzemi operačních systémů iOS a Android.

Kromě sledování stisků tlačítek a komunikace z telefonu umožňuje také sledovat polohu zařízení a skrytě používat mikrofon a fotoaparát mobilního telefonu. 

Témata:  Polsko mobily

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 8:23

Den matek je tady. Tipy na dárky na poslední chvíli, které potěší

Dnes slavíme Den matek – svátek, který připomíná vděčnost, lásku a úctu k ženám, které nám daly život. Pokud jste na něj letos zapomněli nebo jednoduše nestihli pořídit dárek včas, nezoufejte. I na poslední chvíli se dají pořídit pozornosti, které potěší a udělají radost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.