Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Unipetrol očekává i letošní rok rekordní zisk. Spoléhá na poslední čtvrtletí

Unipetrol
Unipetrol
Foto: unipetrolrpa.cz

Praha - Unipetrol loni vytvořil rekordní zisk 7,04 miliardy korun a petrochemická firma očekává podobný výsledek i letos. Spoléhá na poslední čtvrtletí, kdy už mají být v provozu jak etylenová jednotka v Litvínově, tak rafinerie v Kralupech.

Společnost chce ve druhém pololetí investovat pět miliard korun, především do nové jednotky na výrobu polyetylenu. Na dnešním setkání s novináři to řekl finanční ředitel firmy Miroslaw Kastelik. V 1. pololetí klesl Unipetrolu čistý zisk meziročně o 38 procent zhruba na tři miliardy korun.

"Je velmi obtížné zmiňovat konkrétní čísla, ale věřím, že druhá polovina roku bude dostatečně dobrá. Hlavně ve 4. čtvrtletí, když už budeme moci plně využít etylenovou jednotku i rafinerii v Kralupech. Třetí čtvrtletí bude ovlivněno určitými provozními omezeními," uvedl Kastelik.

Podle generálního ředitele Unipetrolu Andrzeje Modrzejewského firma očekává v průběhu srpna zprovoznění osmi z deseti pecí na etylenové jednotce. Kralupská rafinerie by měla být uváděna do provozu na začátku října.

Zlepšení očekává také analytik poradenské sítě BDO Lukáš Hendrych. "I přesto, že makroekonomická situace není tak příznivá jako loni, lze očekávat plynulý návrat k dobrým provozním výsledkům," uvedl.

Ze zisku za loňský rok Unipetrol vyplatil akcionářům dividendu 5,52 Kč na akcii. Modrzejewski věří, že za letošní rok by měla být minimálně stejná, případně i vyšší.

Témata:  Unipetrol

Související

Aktuálně se děje

24. dubna 2026 16:00

Iva Janžurová ovládne televizní obrazovku. Má to dobrý důvod

Jedna z nejvýraznějších osobností české kultury, Iva Janžurová, oslaví 19. května 85. narozeniny. Její jméno se stalo synonymem pro hereckou všestrannost, inteligentní humor i hluboké dramatické prožitky. Herečka, jejíž kariéra trvá více než šest desetiletí, je neodmyslitelně spjata s Českou televizí, která k jejímu jubileu připravila pestrý výběr pořadů.

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační foto

Retail media: Zlatý důl e-commerce, který spousta značek stále ignoruje

Většina značek dnes stále řeší stejné otázky: jak přivést na web více lidí, jak snížit cenu za klik nebo jak zvýšit výkon kampaní. Jenže mezitím se přímo před očima otevírá prostor, kde zákazník už dávno je, a hlavně tam přichází s jasným úmyslem nakoupit. Retail media není žádná novinka z učebnic marketingu, ale praktický nástroj, který se rychle posouvá do centra dění. A kdo ho zatím přehlíží, dost možná nechává peníze ležet na stole.