reklama

Pokuta je podle zdrojů součástí návrhu, se kterým přišel lucemburský úřad pro ochranu osobních údajů CNPD. Kauza souvisí s údajným porušováním pravidel Evropské unie na ochranu soukromí, jež jsou známá pod zkratkou GDPR (General Data Protection Regulation).

Společnost Amazon by tak podle listu mohla dostat nejvyšší pokutu, jaká byla dosud v rámci těchto pravidel vyměřena. Jeden ze zdrojů uvedl, že případ souvisí s tím, jak Amazon shromažďuje a využívá osobní údaje jednotlivců. Odmítl však poskytnout podrobnosti o konkrétních obviněních vůči podniku.

Návrh CNPD ještě musí schválit úřady pro ochranu osobních údajů v ostatních členských zemích EU. Tato procedura by mohla trvat několik měsíců a mohla by vést k výrazným změnám podoby návrhu, včetně úpravy výše pokuty. CNPD je v oblasti ochrany soukromí hlavním regulátorem Amazonu v EU, protože podnik má evropské ústředí v Lucembursku.

Pokuta navrhovaná CNPD by odpovídala zhruba dvěma procentům loňského čistého zisku Amazonu, který činil 21,3 miliardy dolarů, a o něco více než desetině procenta jeho tržeb, jež dosáhly 386 miliard dolarů. V rámci GDPR mohou regulátoři za některá pochybení vyměřit pokutu v hodnotě až čtyř procent ročních tržeb daného podniku, upozorňuje The Wall Street Journal.

Amazon je největším internetovým obchodem na světě. Zakladatelem a výkonným ředitelem podniku je Jeff Bezos, který je v současnosti nejbohatším člověkem na světě. Hodnota jeho majetku se podle údajů agentury Bloomberg pohybuje kolem 191 miliard dolarů.