reklama

V samotném listopadu vzniklo 2407 společností, o 43 více než v říjnu a o 146 více než ve stejném období v minulého roku. Zároveň jich zaniklo 1128, o tři méně než o měsíc dříve a o 213 méně než v minulém roce.

"Na počtu nových společností se projevuje letošní oživení ekonomiky, která se částečně vrací na úroveň před rokem 2020. Na trhu existuje vysoká poptávka po zboží a službách všeho druhu, což přirozeně pomáhá vzniku nových společností. Napjatý trh práce a vysoká inflace spolu s rostoucími cenami úvěrů budou na druhou stranu vytvářet větší tlak na efektivní fungování společností. Proto můžeme v příštím roce očekávat růst počtu zaniklých společností nastartovaný již v roce 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

V listopadu vzniklo nejvíce společností v Praze (1151), v Jihomoravském kraji (353), a v Moravskoslezském (178). Nejméně jich vzniklo v Karlovarském kraji (26), v Libereckém kraji (39) a na Vysočině (43). Nejvíce firem zaniklo rovněž v Praze (562), v Jihomoravském kraji (124) a ve Středočeském kraji (104). Nejméně potom na Vysočině (13), a v Libereckém kraji (15).

Počet nových firem se letos nejvíce zvýšil v Karlovarském kraji a v Pardubickém kraji, kde vzrostl shodně o 22 procent. Nejvyšší pokles zaznamenal Liberecký kraj (o osm procent), následoval Královéhradecký kraj (o šest procent) a Středočeský kraj (o dvě procenta).

Počet zaniklých společností se od začátku roku meziročně snížil v průměru o 11 procent. Nejvíce v Karlovarském kraji, kde zaniklo o 39 procent méně firem než ve stejném období 2020. Na Vysočině se počet zaniklých firem snížil o čtvrtinu. Ve čtyřech krajích se však počet zaniklých společností naopak zvýšil. Nejvíce v Ústeckém kraji (o 16 procent), v Královéhradeckém kraji (o devět procent) a v Pardubickém kraji (o osm procent).

Co se týče hlavních odvětví, vzniklo za 11 měsíců nejvíce společností v nakládání s nemovitostmi (5443), v obchodu (4031) a ve zpracovatelském průmyslu (2792). Počet nových firem byl meziročně nižší pouze v ubytování a stravování, jich kde vzniklo o 18 procent méně než v roce 2020. V ostatních odvětvích počet nových společností rostl, nejvíce v zemědělství, lesnictví a rybářství (o 54 procent).

Nejvíce společností zaniklo od začátku roku v obchodu (4431), v nakládání s nemovitostmi (2589) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (1558). Počet zaniklých firem vzrostl pouze v odvětví doprava a skladování, a to o šest procent. V ostatních odvětvích se snížil, nejvíce ve stavebnictví, nakládání s nemovitostmi a v obchodu, všude o 14 procent.