Nová dohoda upravuje podmínky splácení úvěru za 45 miliard dolarů, který s MMF dojednala v roce 2018 předchozí vláda konzervativního prezidenta Mauricia Macriho. Stávající levicový prezident Alberto Fernández počínání svého předchůdce opakovaně kritizoval. Dohoda s MMF je ale podle něj jedinou možností, aby se země opět nedostala do platební neschopnosti, což by mělo velmi tvrdé dopady na argentinské hospodářství.

Dohoda rozdělila vládní koalici. Nepodpořili ji především zákonodárci, kteří mají blízko k viceprezidentce Cristině Fernándezové Kirchnerové. Ta se hlasování v horní komoře nezúčastnila. Dohodu s mezinárodní institucí naopak podpořila část opozice.

Proti nové smlouvě s MMF demonstrovaly v uplynulých týdnech v hlavním městě Buenos Aires tisíce lidí. Podle demonstrantů nová dohoda způsobí rozpočtové škrty, zvýší životní náklady a prohloubí sociální krizi v zemi.

Nová dohoda prodlouží splatnost dluhu vůči MMF do roku 2034. Podle platné smlouvy by Argentina musela vrátit velkou část úvěru letos a příští rok, uvedla agentura AP.

Upravenou smlouvu musí ještě schválit vedení MMF. Podle mluvčího organizace by se tak mělo stát brzy.