"Bankovní rada očekává, že v nadcházejících měsících podnikne další kroky v procesu normalizace měnových podmínek," uvedl guvernér centrální banky Philip Lowe. Dodal, že cesta není pevně stanovená. "Rozsah a načasování" se podle něj budou "odvíjet od příchozích (hospodářských) dat".

To si trhy vyložily jako náznak zmírnění měnové politiky, napsala agentura Reuters. Lowe dříve opakovaně prohlásil, že bankovní rada chce dostat sazby na neutrální úroveň alespoň 2,5 procenta, kde by teoreticky neměly ani stimulovat, ani brzdit hospodářský růst.

Lowe také nastínil nové ekonomické prognózy RBA. Banka nyní očekává, že inflace letos dosáhne vrcholu kolem 7,75 procenta. V roce 2023 podle ní mírně přesáhne čtyři procenta a v roce 2024 se bude pohybovat kolem tří procent. Dříve RBA odhadovala letošní vrchol inflace kolem sedmi procent.

Hospodářský růst Austrálie by podle centrální banky měl letos dosáhnout 3,25 procenta a v každém z následujících let 1,75 procenta. Dříve banka předpokládala růst ve výši 4,2 procenta v letošním roce a dvě procenta v roce 2023.

Australský dolar po zvýšení sazeb oslabil k americkému dolaru. Kolem 8:35 SELČ k americké měně odepisoval téměř jedno procento a a obchodoval se za 0,6955 USD.