Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve středu varovala, že na trhu by kvůli protiruským sankcím od příštího měsíce mohly denně chybět tři miliony barelů ruské ropy a ropných produktů. Ke zdražování ropy přispívají rovněž vyhlídky na další opatření na podporu čínské ekonomiky, zatímco středeční zahájení zvyšování úroků ve Spojených státech trh s ropou výrazněji neovlivnilo, napsala agentura Reuters.

Banka Morgan Stanley zvýšila odhad ceny Brentu pro letošní třetí čtvrtletí o 20 dolarů na 120 dolarů za barel. Předpověděla, že ruská produkce ropy od příštího měsíce klesne o zhruba milion barelů denně. To podle ní převáží nad zhoršením odhadu globální poptávky po ropě o zhruba 600.000 barelů denně. "Nabídka i poptávka jsou pod tlakem. Nabídka je však pod větším tlakem a lze očekávat, že v příštích dvou čtvrtletích bude situace na trhu s ropou napjatá," uvedla banka SEB.

Ve středu ceny ropy klesly o téměř dvě procenta. Přispěla k tomu zpráva o překvapivém růstu zásob suroviny v USA. Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že tyto zásoby se minulý týden zvýšily o 4,3 milionu na 415,9 milionu barelů. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali pokles o 1,4 milionu barelů.