reklama

Téměř všichni (99 procent) respondenti uvedli, že na Silvestra utrácejí za nákup potravin. Jde o nejvyšší výdajovou položku, v průměru koupí jídlo za 1150 korun. Alkohol na Silvestra nakupuje 90 procenta Čechů a v průměru za něj utratí 670 korun. Méně častější jsou výdaje na nákup zábavní pyrotechniky (41 procent) a silvestrovských dekorací (30 procent), za které v průměru vydají 470 korun.

Bez alkoholu bude letos slavit pouze desetina dotázaných. Nejoblíbenějším typem alkoholu je při silvestrovských oslavách sekt (či šampaňské), který preferuje 31 procent Čechů. Na druhém místě se umístilo víno (26 procent) a třetí skončilo pivo (18 procent). Destiláty preferuje osm procent respondentů a sedm procent dotázaných bude poslední den roku popíjet míchané nápoje a koktejly.

Většina Čechů (81 procent) bude letošní příchod Nového roku slavit doma nebo v kruhu svých příbuzných a nejbližších přátel. Do restaurace nebo klubu se chystají vyrazit čtyři dotázaných a nízký (tři procenta) je i podíl těch, kteří budou přelom roku trávit na zahraniční dovolené na horách či u moře. Část lidí (12 procent) ještě nemá plán a bude se rozhodovat na poslední chvíli.